Kibicowska Pamięć! To wielkie zwycięstwo tych, którzy 1 sierpnia 1944
KibolePLlogo
Home Akcja Testament Kibicowska Pamięć!

Kibicowska Pamięć!

Ksiądz Jarosław Wąsowicz na stronie niezalezna.pl przedstawia podsumowanie kibicowskich działań mających na celu przywrócenie Pamięci o Bohaterach. Między innymi o Powstaniu Warszawskim. Krótki opis tych działań poniżej.

A my przypominamy, jak wielką rolę miał i nadal pełni właśnie ksiądz Jarek Wąsowicz. Jako Przewodnik Patriotycznych Pielgrzymek Kibiców – organizując „wykłady” – które zapadają w pamięć i motywują do pracy.

Zdjęcie: Hugollek / Legionisci.com

Pamięci Powstania

Jeśli miałbym wskazać na najważniejsze wydarzenia, które w ostatnich dekadach kształtowały patriotyczny charakter ruchu kibicowskiego w Polsce, na czołowym miejscu znalazłyby się inicjatywy upamiętniające Powstanie Warszawskie. Na kibicowskich oprawach pojawiło się ono znacznie wcześniej niż wszystkie inne doniosłe karty z naszych najnowszych dziejów.

Duża w tym zasługa oddolnych inicjatyw kibiców Legii Warszawa, zwłaszcza ekipy patriotycznej Old Fashion Man Club. To oni przed laty dotarli do żyjących powstańców, organizowali z nimi spotkania dla kibiców, pomagali im w codziennych życiowych zmaganiach, zajęli się porządkowaniem powstańczych kwater na Powązkach i innych cmentarzach. To na początku nowego stulecia z ich inicjatywy powstańcze symbole pojawiły się na kibicowskich barwach i stadionowych oprawach.

Z okazji każdej rocznicy wolnościowego zrywu stolicy staraniem legijnej ekipy znicze w kształcie klubowego herbu płonęły we wszystkich miejscach Warszawy związanych z powstaniem. Później pojawiły się marsze sprzed stadionu na Łazienkowskiej na Kopiec Powstania Warszawskiego znajdujący się na Czerniakowie.

W latach, kiedy władzom nie za bardzo po drodze było z polskim patriotyzmem, to właśnie na niesamowitym zaangażowaniu kibiców Legii opierał się ciężar organizowania wielu rocznicowych uroczystości. Przyłączyli się do nich także inni. W Warszawie 1 sierpnia z wieńcami pojawiały się ekipy kibiców z różnych stron Polski.

Zaczęli oni także upamiętniać powstanie w swoich lokalnych środowiskach. Miałem zaszczyt niemal od początku brać udział w tych wydarzeniach. Mogłem się temu zaangażowaniu przyglądać z bliska. Z perspektywy czasu uważam, że te wszystkie wydarzenia sprzed lat wpłynęły na jakość przeżywania kibicowskiej wspólnoty pod sztandarami patriotyzmu, ponad klubowymi podziałami i animozjami. Co najważniejsze, warszawski przykład dał impuls do tego, aby odkryć na nowo i upamiętnić inne ważne wydarzenia w historii naszego narodu.

Każde niemal środowisko kibicowskie pielęgnuje dzisiaj pamięć o nich w swoich regionach, przypominając niezłomne dzieje ojczyzny i jej bohaterów od powstań narodowych po czasy Solidarności. Nasza patriotyczna pielgrzymka kibiców na Jasną Górę nabrała rozpędu właśnie dzięki krystalizowaniu się tej patriotycznej świadomości wśród stadionowych fanów. Duma z naszej historii i patriotyczne przebudzenie kibicowskiej młodzieży spowodowały również, że tak licznie dzisiaj uczestniczą w największej patriotycznej cyklicznej manifestacji na świecie, jaką jest Marsz Niepodległości.

W tych dniach chylę czoło przed kibicami wszystkich klubów, którzy przed laty podjęli walkę o przywracanie pamięci o polskich bohaterach. Ta mozolna, wieloletnia praca u podstaw przyniosła wymierne efekty. Wydaje się, że w znacznej części polska młodzież nie wstydzi się historii swojego narodu, jest z niej dumna.

Odrzuciła zachodnioeuropejskich idoli poprawności politycznej i lewicowej rewolucji. Dzisiaj, w przeciwieństwie do zachodniej części Europy, młodzi Polacy nie noszą koszulek z Che Guevarą, ale z powstańczą kotwicą. To wielkie zwycięstwo tych, którzy 1 sierpnia 1944 r. podjęli wbrew wszystkiemu i wszystkim bitwę o Polskę. Dzisiaj jest czas ich zwycięstwa.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij