Kibice Polonii Przemyśl wygrali bitwę!

Kibice Polonii Przemyśl wygrali bitwę o Pamięć!

Przeciwstawili się organizacji w Przemyślu koncertu grupy „Ot Vinta” z Kijowa. Zwrócili się z tym do Prezydenta Miasta Roberta Chomy, który przychylił się do ich stanowiska.

Koncert odwołano!

Bitwa wygrana!

Kilka dni temu Stowarzyszenie Kibiców Polonii Przemyśl „Przemyskie Bractwo” wystosowało list do Prezydenta Roberta Chomy, w którym sprzeciwia się planowanemu w najbliższą sobotę, podczas Nocy Iwana Kupały koncertowi zespołu „Ot Vinta” z Kijowa.

kibice Polonii Przemyśl

W odpowiedzi na list, prezydent Choma wystosował pismo do Marii Tucka, przewodniczącej Związku Ukraińców Polsce, Oddział w Przemyślu, w którym zwraca się o odwołanie koncertu „Ot Vinta”.

Stanowisko włodarza miasta:

Wartościowe wydarzenie, pielęgnujące tradycyjne obrzędy i kulturę pogranicza polsko-ukraińskiego może stać się miejscem kolejnego konfliktu, a pretekstem będzie występ zespołu „Ot Vinta” z Kijowa. Lider tej grupy, według powszechnej wiedzy kultywuje postać Stepana Bandery, skrajny ukraiński nacjonalizm i organizację OUN-UPA. Obawiam się, że nawet zwiększona liczba służb zabezpieczających imprezę nie będzie w stanie zapanować nad emocjami.

Koncert odowołano!

W ostatniej chwili Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Przemyślu odwołał imprezę Noc Iwana Kupały. Decyzja ta została podjęta z obawy przed zamieszkami, do jakich mogłoby dojść w trakcie, a których mniejszość ukraińska boi się po niedzielnych wydarzeniach – powiedział Igor Horkiw.

Udostępnij!

Dodaj komentarz