Albańskie pastuchy zapłacą za Dudę!

Ile pastuchy zapłacą za Dudę? Po spotkaniu Legia – Kukesi nie mogło zabraknąć na prawosportowe.pl wpisu dotyczącego prawnych aspektów wczorajszych zdarzeń. Czy poza kompromitacją na arenie międzynarodowej albańskiemu klubowi grożą dodatkowe sankcje prawne? Jeśli tak, co będzie ich podstawą?

Na wstępie podkreślić, że zastosowanie w sprawie znajdą łącznie trzy dokumenty:

1) Statut UEFA

2) Regulamin dyscyplinarny UEFA

3) Przepisy dla rozgrywek Ligi Europy na sezon 2015/16

Każdy z nich zawiera bowiem odpowiednie przepisy sankcjonujące wczorajsze wydarzenia. Na podstawie art. 16 ust. 1 Regulaminu dyscyplinarnego klub będący gospodarzem spotkania jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na stadionie przed, w trakcie i po rozegraniu spotkania. Może on jednak zwolnić się od odpowiedzialności w razie wykazania, że dochował należytej staranności podczas organizacji zawodów. Przepis art./ 16 ust. 2 Regulaminu wskazuje jednakże sytuacje, w których nawet brak zaniedbań w przygotowaniach i prowadzeniu spotkań nie zwalnia klubów od odpowiedzialności za określone naruszenia przepisów bezpieczeństwa. Wśród nich znajduje się rzucanie przedmiotów na murawę. W praktyce oznacza, że FK Kukesi będzie odpowiadał za zachowanie kibiców na zasadzie ryzyka.

Jakie konsekwencje może ponieść wicemistrz Albanii w związku z wczorajszymi wydarzeniami? Przede wszystkim w grę wchodzi weryfikacja wyniku niedokończonego spotkania na korzyść Legii. Wskazują na to wybrane fragmenty art. 21 Regulaminu dyscyplinarnego:

czytajcie więcej na prawosportowe.pl

fota od: hooliganstv.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz