Soczi – inne spojrzenie…

Soczi i nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 to nie tylko piękne plenery, kolorowe kostiumy sportowców i reklamowe filmy, na których wszystko jest ciepłe, czyste i miłe. Soczi to też ogromne protesty nie tylko w Rosji i nie tylko w obronie praw człowieka. Jest w Rosji wiele środowisk, osób opiniotwórczych, które wołają głośno, że wydatki na Igrzyska są niepotrzebne, że w kraju są pilniejsze wydatki. Wiele osób w Rosji mówi, że organizacja igrzysk to jeden wielki przekręt, że kasa wręcz strumieniami płynie do kieszeni tego, czy tamtego.

[nggallery id=25]

Odkąd pierwsi dziennikarze pojawili się w na miejscu, do opinii publicznej dotarły zdjęcia kuriozalnych ubikacji z dwoma sedesami, są też poruszające opowieści i filmy. Będziemy o tym pisać w kolejnych materiałach.

W całą tę otoczkę wielkiego wydarzenia – wkraczają też artyści. Kibole.pl – jako pierwsi w Polsce – pokazaliśmy olimpijski kalendarz, utrzymany w tonie bardzo groźnego żartu i wiele mówiącej konwencji. Zerknijcie na to, co pokazaliśmy już w listopadzie.

Teraz głos zabrał Vasily Slonov i pokazał wystawę obrazów, czy też plakatów, a może raczej afiszy, zatytułowaną: „Welcome Sochi!”

Niesamowita ekspresja, aż mnie coś ściska za gardło, bo widzę echa wystaw, które NIE odbyły się w Polsce, w latach 1981-86….

Władze miasta Perm, w którym odbyła się wystawa – zamknęły ją. Ludzkie te władze. Mogły przecież zamknąć artystę. Popatrzcie na tę „Inną wizję Soczi”.

Piotr Szymanowski

Udostępnij!

Dodaj komentarz