Rola Kibola!

Rola Kibola Śląska Wrocław – w tej konkretnie sprawie. Artykuł cytujemy ze strony FanŚląsk.

Kibice Śląska z dumą mogą powiedzieć, że odegrali wielką rolę w nadaniu imienia Danuty Siedzikówny, legendarnej „Inki” – I Liceum Ogólnokształcącemu we Wrocławiu.

Rola Kibola!

W sobotę 3 września Liceum Ogólnokształcącemu numer 1 we Wrocławiu nadano imię „Inki” Danuty Siedzikówny. Pewnie nie wszystkim jest to w smak, gdyż próbowano znaleźć innego patrona. Niemiecką żydówkę Etytę Stein. Ostatecznie dzięki głosom licealistów zwyciężyła kandydatura „Inki”.

Podczas uroczystości nadania imienia szkole polskiej bohaterki mówcy podkreślili istotną rolę, jaką w znalezieniu takiego właśnie patrona odegrali wrocławscy kibice. Bowiem inicjatorami i głównymi motorami napędowymi tej akcji byli uczniowie tegoż liceum – fani Śląska Wrocław.

Danuta Siedzikówna

GP, RZ, Na zdjęciu – baner z hołdem dla „Inki” jaki towarzyszył uroczystościom pogrzebowym Danuty Siedzikówny, jakie odbyły się przed tygodniem w Gdańsku.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział podczas uroczystości:

„Takie postacie jak Inka stają się częścią naszego życia, choć jeszcze do niedawna tak nie było. Choć to była walka skazana na przegranie, to oni potrafili się bić o własne zasady, bić się o Polskę i za taką postawę należy im się nasza pamięć i szacunek – mówił Szwagrzyk. […] pierwszym po 1945 r. patronem liceum był gen. Karol Świerczewski. […] Przez wiele lat jeździłem przy tej szkole tramwajem i jego popiersie często było oblane czerwoną farbą, bo to był patron narzucony przez władze komunistyczne. A system komunistyczny był zbrodniczy i fałszywy, najbardziej zakłamany z możliwych. Tym bardziej się cieszę, że nową patronkę wybraliście sobie wy sami – uczniowie i szkolna społeczność!”

Rola Kibola!

Poniżej film z uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”, na których widzimy kibiców Śląska, patrioci z Jawora i Noworudzcy Patrioci oddających hołd Bohaterom.

Było nas więcej!

Nasz przewodnik na Patriotycznych Pielgrzymkach Kibicowskich – ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB wspomniał o tym w swoim felietonie na łamach niezalezna.pl

Oprócz miejscowych fanów Lechii Gdańsk widoczni byli również kibice: Śląska Wrocław, Lecha Poznań, Gryfa Słupsk, Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok, Legii Warszawa, Polonii Warszawa, GKS Jastrzębie, Rakowa Częstochowa, Arki Gdynia, Chrobrego Głogów, Chemika Kędzierzyn-Koźle, Motoru Lublin, Piasta Gliwice. Część z okazałymi patriotycznymi transparentami. Tylu zdążyłem wyłowić z tłumu, a wszystkich zapewne nie widziałem i pewnie nie zapamiętałem.

Pan Prezydent RP Andrzej Duda powiedział wyraźnie o roli środowisk kibicowskich w przywracaniu pamięci Bohaterów.

 

 

Udostępnij!

Dodaj komentarz