Doping na medal! - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Felietony Doping na medal!

Dziś po raz pierwszy, odkąd piszę o sporcie, napiszę kilka zdań pozytywnych o Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (konkretnie o jego władzach) i Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Postąpili tak, jak powinni postąpić, a co najważniejsze – szybko!

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 „przyłapano” na dopingu szwedzkiego hokeistę. Pobrano próbkę po meczu w ćwierćfinale (Szwecja – Słowacja), zbadano i tuż przed meczem półfinałowym poinformowano o tym zawodnika i ekipę. Nicklas Backstroem nie wyszedł więc do meczu finałowego z Kanadą.

W efekcie nie otrzymał srebrnego medalu podczas dekoracji.

Szwedzi nie zostawili sprawy i wyjaśnili, że Nicklas Backstroem mógł mieć w organizmie pseudoefedrynę, bo jest ona składnikiem lekarstwa na alergię, które stosuje od lat. Przyjmując ten lek – opierał się na opinii lekarza kadry.

MKOl zaakceptował to wyjaśnienie. Stwierdzono, że zawodnik polegał na opinii lekarza drużyny, a zakazanej substancji nie zażył w celu podniesienia swojej wydolności. Dlatego otrzyma medal oraz stosowny dyplom.

Szybko, sprawiedliwie i jednoznacznie – tak powinna działać kontrola antydopingowa, jeśli w ogóle powinna istnieć.

Dla rozrywki, jeśli jeszcze tego nie widzieliście, zerknijcie na realia polskiej kontroli antydopingowej. W roli głównej Józef Warchoł, Mirosław Okniński, dwaj kontrolerzy i autor czyli ja, jako głos zadający pytania. Warto zobaczyć. Rzecz działa się po zakończeniu Profesjonalnej Ligii MMA w Pruszkowie, po walce wieczoru Warchoł vs Kamil Bazelak.

Wizyta kontrolerów wywołała wiele kontrowersji, bo zawody w Mieszanych Sztukach Walki odwiedzili po raz pierwszy. Na dodatek zawody „prywatne”, profesjonalne. Do tego tematu będziemy jeszcze wracać.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij