Paragon gola!

Piotr Szymanowski . Nagłówek , Piłka nożna 10 Brak komentarzy

1 Flares 1 Flares ×

Na portalu 3obieg.pl znaleźliśmy znakomity materiał analityczny, napisany przez autora, który widział to, o czym pisze, jednym słowem – materiał obowiązkowy dla wszystkich kibiców polskiej piłki nożnej. Dowiecie się z niego – dlaczego nigdy nie zdobędziemy mistrzostwa świata w piłce nożnej!

Poniżej kilka mocnych fragmentów, skróty [...] Kibole.pl, a do całości sięgnijcie do źródła . Autor: Maciej Rysiewicz.

Trochę historii

To było w 1974 roku. Mecz odbył się na Waldstadion, znajdującym się w Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Przed meczem nad miastem przeszła ulewa. Boiska, mimo starań organizatorów, nie udało się osuszyć. Mecz przeszedł do historii piłki nożnej jako mecz na wodzie. Jan Tomaszewski obronił nawet rzut karny. […] Ten mecz musi śnić się po nocach, do dzisiaj, rezerwowemu napastnikowi reprezentacji Polski Kazimierzowi Kmiecikowi z Wisły Kraków, który pojawił się na placu gry w 80. minucie. To właśnie on miał niepowtarzalną okazja odwrócenia biegu historycznych zdarzeń w tych zawodach. [...]

Po mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku potęga polskiego futbolu trwała jeszcze jakiś czas. W następnym mundialu w Argentynie w 1978 roku, być może tylko niewykorzystany rzut karny przez Kazimierza Deynę w meczu z Argentyną pozbawił nas szansy na grę o najwyższe laury.

[…] Łabędzi śpiew polskiego piłkarstwa donośnie zabrzmiał na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 roku. Tam drużyna Antoniego Piechniczka, trenera i Zbigniewa Bońka, piłkarza (to celowy skrót myślowy, bo w tej reprezentacji Polski grało kilku wybitnych zawodników) powtórzyła wyczyn ekipy Górskiego z Monachium i zajęła trzecie miejsce.

[…] Na czym polegał fenomen polskiego futbolu końca lat 60. a potem lat 70. i początku lat 80. XX wieku. I dlaczego z piłkarskiej potęgi stoczyliśmy się właściwie na samo dno i dzisiaj wygrywamy już tylko z amatorami z San Marino, czy Luksemburga i czasami nie bez wysiłku.

[…] Na wszystkich polskich placach i pastwiskach od śląskich familoków po mazowszańskie równiny od świtu do zmroku dzieciaki grały w piłkę.

[…] Na Stadion Śląski w Chorzowie i Stadion X-lecia w Warszawie przychodziły tłumy, tzn. 100, 120 tysięcy ludzi i władzy partyjnej nawet przez myśl nie przeszło, żeby zawody odbywały się przy pustych trybunach. Dzisiaj, na nowoczesnych stadionach, to zaczyna być normą w Polsce – dla wojewody mazowieckiego (durnia nad durniami) Kozłowskiego, zamknięcie trybun dla kibiców, to jest bułka z masłem.

[…] Polskiej piłki nożnej droga na szczyt

Jako się rzekło podstawy sukcesu polskich futbolistów zostały zbudowane w latach 50. I 60. XX wieku. Rytm rozwoju wyznaczały dwa wiodące kluby Legia Warszawa i Górnik Zabrze. Do Polski przyjechali wówczas, tj. w 1966 roku, dwaj znakomici trenerzy Jaroslav Vejvoda z Czechosłowacji, do Legii i Geza Kalocsay z Węgier, do Górnika.

[…] Reprezentacja i selekcjoner Adam Nawałka

Polska reprezentacja od wielu lat nie rozegrała dobrego meczu. Ostatni raz chyba pod selekcjonerskim okiem Holendra Leo Benhakkera potrafiliśmy wygrać w meczu o punkty z klasowymi przeciwnikami takimi jak Portugalia, czy Czechy. Na Mistrzostwa Świata do Brazylii nie pojedziemy. Eliminacje przegraliśmy z kretesem. Pomimo, że w kadrze gra kilku doświadczonych i grających na co dzień w niezłych europejskich klubach piłkarzy. Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwolnił poprzedniego selekcjonera Waldemara Fornalika i powołał swojego kolegę z reprezentacji Polski z lat 70. XX wieku. Adama Nawałkę. Nawałka był dobrym, a nawet klasowym piłkarzem. Czy będzie dobrym selekcjonerem? Start miał fatalny, co nie wróży niczego dobrego na przyszłość! Na początek poległ w meczu sparingowym ze Słowacją, w kompromitującym stylu, a potem zremisował bezbramkowo z Irlandią. Powołał kilku nowych piłkarzy, którzy do tej pory grali tylko w polskiej lidze. Czy Nawałka nie zna poziomu polskiej ligi?

Czytaj całość :

Autor: Maciej Rysiewicz

1 Flares Facebook 1 Google+ 0 Twitter 0 Pin It Share 0 1 Flares ×

Piotr Szymanowski

Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.