Kolejny „popis” policji! Potraktowali cudzoziemca paralizatorem.
Home Kibicowskie sprawy Kolejny „popis” policji!

Oprawcy Igora Stachowiaka będą na wolności!  

Kolejny „popis” polskiej policji! Tym razem nikogo nie zabili, nie strzelali do kibiców, nie dusili, ale zastosowali swoją „ ulubioną ” broń – paralizator. Co ciekawe – nie mieli go na wyposażeniu, był „ prywatny ”. Dziś policja dała głos w tym temacie.

Lublin, komisariat numer 3., 3 i 4 czerwca, festiwal „Noc Kultury”, na festiwalu obywatel Francji Igor C. lat 30. Igor C. podjeżdża pod hotel taksówką i zaczyna się kłócić z taksówkarzem. Przyjeżdża policja.

Wiozą gościa do izby wytrzeźwień. Facet był solidnie wstawiony.

No i zaczyna się! Rano facet składa zawiadomienie do prokuratury, że policjanci potraktowali go paralizatorem po jajkach podczas jazdy radiowozem. Pokazał kwity od lekarza.

Prywatna broń!

Wobec policjantów wszczęto postępowania dyscyplinarne. Wszyscy zostali zawieszeni do czasu wyjaśnienia sprawy. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść już w najbliższy wtorek. Okazało się, że jeden z nich stosował w robocie „prywatny” paralizator.

No i tak to się rozkręca!

Policja teraz potraktuje policjantów bardzo surowo. Być może – zbyt gorliwie. To efekt, że śmierć Igora Stachowiaka nie poszła na marne 🙁

Oświadczenie policji:

Decyzją przełożonych podjęte zostały natychmiastowe kroki dotyczące wszczęcia postępowań dyscyplinarnych, zawieszenia w czynnościach służbowych, a w konsekwencji wydania postanowień o wszczęciu z urzędu także postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby trzech lubelskich funkcjonariuszy.

Zdecydowane i natychmiastowe decyzje dyscyplinarne to odpowiedź na ustalenia Wydziału w Lublinie BSW KGP w Warszawie, ich ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie, w ramach wszczętego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego III Komisariatu Policji w Lublinie.

Śledztwo dotyczy interwencji przeprowadzonej 2 tygodnie temu, tj. dniu 4 czerwca 2017 r. przez wymienionych funkcjonariuszy wobec ob. Francji osadzonego w Centrum Interwencji Kryzysowej do wytrzeźwienia. Prokuratura Okręgowa w Lublinie w ramach czynności procesowych przeprowadzonych z funkcjonariuszami w dniach 15 i 16 czerwca przedstawiła im zarzuty, a sąd wczoraj zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów.

Pierwszy sygnał o niewłaściwym zachowaniu funkcjonariuszy otrzymaliśmy 5 czerwca br. Z dyżurnym KMP w Lublinie skontaktował się obywatel Francji informując, że zamierza powiadomić prokuraturę o nadużyciach, których dopuścili się funkcjonariusze. Zaraz po zgłoszeniu telefonicznym wszczęte zostały czynności wyjaśniające. Ustalono funkcjonariuszy biorących udział w interwencji oraz jej przebieg.

Materiały mimo braku zawiadomienia przez pokrzywdzonego przekazane zostały do prokuratury oraz do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

W trakcie czynności wyjaśniających, w których mogliśmy się odnieść tylko i wyłącznie do telefonicznego zgłoszenia, wykonanych zostało szereg czynności m.in.: rozpytano kierowcę taksówki na prośbę, którego policjanci podjęli interwencję wobec ob. Francji, rozpytano pracowników Centrum Interwencji Kryzysowej, zabezpieczono także zapis monitoringu z kamery, która obejmuje swym zasięgiem parking wewnętrzny znajdujący się pomiędzy budynkami KMP w Lublinie, dokonano zabezpieczenia i przeglądu nagrań monitoringu miejskiego z kamer umieszczonych w miejscu przeprowadzenia interwencji przez patrol oraz na trasie jego przejazdu.

Oficjalne zawiadomienie zostało złożone w prokuraturze w tym tygodniu. To dało funkcjonariuszom BSW KGP możliwość podjęcia dalszej weryfikacji, sprawdzeń i ustaleń oczywiście w uzgodnieniu i w porozumieniu z prokuraturą.

Nasza formacja zawsze poddaje się ocenie. To nam zależy na wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości, które świadczyć mogą o naruszeniu prawa czy dyscypliny służbowej przez funkcjonariuszy. Każdy policjant musi mieć świadomość, że dla osób, które naruszają prawo nie ma i nie może być miejsca w naszych szeregach. Decyzje o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych, a także decyzje Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o wydaniu postanowień o wszczęciu z urzędu postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby tych funkcjonariuszy zostały podjęte jeszcze przed przedstawieniem zarzutów przez prokuratora. Także wobec osób odpowiedzialnych za właściwy nadzór i sposób realizowania zadań i poleceń służbowych wszczęte zostały cztery postępowania dyscyplinarne m. in. wobec Zastępcy Komendanta Komisariatu nadzorującego pion prewencji, Naczelnika Wydziału Prewencji tego komisariatu.

To bardzo jasny sygnał i przekaz, że każdy z funkcjonariuszy, który zakłada mundur ma obowiązek przestrzegania prawa i obowiązujących procedur.

nadkom. Renata Laszczka –Rusek

Rzecznik Prasowy

Komendanta Wojewódzkiego Policji

w Lublinie

Autor
Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.
Podobne artykuły
Polonia i Cracovia – historia zgody…  

Polonia i Cracovia – historia zgody…  

 

Kibice Pogoni pogonili piłkarzy!  

Górnik Konin - Elana Toruń  

Górnik Konin – Elana Toruń  

Kurewska decyzja wobec kibiców Legii!  

Kurewska decyzja wobec kibiców Legii!  

Policja bije...  

Policja bije…