„Krew w wodzie” - jedyny taki mecz... - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
Home Felietony „Krew w wodzie” – jedyny taki mecz…

 

23 października 1956 roku wybuchło Powstanie Węgierskie. Węgrzy walczyli przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich do 10 listopada. Armia radziecka utopiła Powstanie we krwi. Wcześniej, w Polsce, w czerwcu 1956 roku w Poznaniu robotnicy wyszli na ulicę, nie zgadzając się na dotychczasowe rządy partii. W Polsce wybrano na Pierwszego Sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – Władysława Gomułkę i rozpoczęła się krótka „odwilż”, wypuszczono wielu więźniów politycznych, uwzględniono postulaty robotników. Wzorem Polaków chcieli pójść Węgrzy.

Domagali się wolności obywatelskich, demokracji parlamentarnej i narodowej niepodległości. By rozpowszechnić swe żądania, kolportowali je w instytucjach, zakładach pracy i na innych uniwersytetach. Próbowali również (bezskutecznie) skłonić węgierskie radio do odczytania ich oświadczenia. Ludzie zniszczyli pomniki Józefa Stalina jako symbole sowieckiej dominacji.

Po dramatycznych starciach – Powstanie upadło 10 listopada 1956 roku.

zobaczcie też:

W grudniu 1956, podczas Igrzysk Olimpijskich w Melbourne doszło do meczu w półfinale rozgrywek piłki wodnej pomiędzy drużyną Węgier a reprezentacją Związku Sowieckiego. Mecz miał ogromną polityczną wagę dla obu reprezentacji. Celem Węgrów było, choćby symboliczne odpłacenie się za wojskową interwencję. Drużyna wystąpiła pod flagą rewolucji, bez sowieckiej gwiazdy. Rosjanie chcieli podkreślić swoją dominację nad całością wschodniej części Europy.

Węgrzy wygrali 4:0. Woda poczerwieniała od krwi, tak ostre było to starcie. Radziecki zawodnik brutalnie uderzył swojego rywala.

Po tym niesportowym zagraniu publiczność (w większości kibicująca Węgrom) próbowała wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Sędzia był zmuszony przerwać mecz przed czasem i uznać zwycięstwo drużyny prowadzącej.

Ekipa Węgier w meczu finałowym pokonała Jugosławię. Wielu zawodników w świetle niedawnych zajść w Budapeszcie zdecydowało się nie wracać do ojczyzny.

Do tego wydarzenia historycznego nawiązują dwa filmy. Węgierski dramat historyczny Szabadság, szerelem (pl. 1956 „Wolność i Miłość”) oraz film dokumentalny wyprodukowany przez Quentina Tarantino i Lucy Liu zatytułowany (ang.) „Freedom’s Fury”.

Kolejne części znajdziecie na kanale kariol1 csatornaja

film pierwszy od: László Kálmán Nagy

  • Igrzyska Olimpijskie w Melbourne  
  • mecz piłki wodnej  
  • piłka wodna  

Zostaw odpowiedź

1 × 3 =