Kibolskie klimaty…

Piotr Lisiewicz na portalu niezalezna.pl przypomina mecz z listopada 2012 roku na stadionie Chojniczanki

„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym” – Józef Piłsudski.

Delegat PZPN, co dzień prezes lokalnego browaru, orzekł, że dopóki „niezwiązany z meczem” transparent nie opuści stadionu, on gry nie rozpocznie.

Marszałek Piłsudski pojawił się na oprawach wielu kibicowskich ekip. Przedstawiała go kartoniada w czasie jednego z meczów Legii Warszawa oraz sektorówki Jagiellonii Białystok i Stomilu Olsztyn. Częścią oprawy Stomilu był transparent z innym cytatem z Marszałka, pasującym do kibicowskiego systemu wartości:

„Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać”.

Także Roman Dmowski przypominany był przez kibiców. Kibice […] z Poznania wywiesili sektorówkę z Dmowskim wywiesili na meczu z Zagłębiem Lubin z podpisem:

„Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”.

Cechą ruchu kibicowskiego jest niezależność, dzikość, życie według własnych zasad, stawianie ich ponad kwestie wizerunkowe. To właśnie te jego właściwości przyczyniły się do zaangażowania kibiców w sprawy patriotyczne.

Jednocześnie ruch kibicowski pozostaje niezależny od partii politycznych. Sposób życia przeciętnego kibica, bliskie mu wartości, są zaprzeczeniem sprzedajności, kojarzącej się z politykami – wszystkich opcji, choć nie w tym samym stopniu.

W ostatnich latach pojawiło się na scenie politycznej ugrupowanie, które stara się politycznie zagospodarowywać kibiców – Ruch Narodowy.

Cały, pasjonujący, rzetelny i analityczny tekst znajdziecie na niezalezna.pl Tekst, który trzeba przeczytać i przemyśleć.

 

 

Udostępnij!

Dodaj komentarz