Zagrożenia dla Soczi!!

Film ma polskie napisy, tak że będziecie wiedzieli o czym mowa. Obrazy są naprawdę ciekawe! Zapraszamy! Jeszcze jedno! Cały materiał dedykujemy zwolennikom przeprowadzenia Zimowych Igrzysk w Krakowie i Zakopanem:-)

Na jednym z rosyjskich kanałów YouTube, noszącym jednoznaczną nazwę „Kłamstwa reżymu Putina” natrafiliśmy na film pod tytułem „Zagrożenie dla Igrzysk w Soczi”. Twórcy: Borys Niemcov i Leonid Martyniuk pokazują miejsce olimpijskich zmagań daleko inaczej, niż oficjalne media. Problem pod nazwą „Soczi” ma co najmniej dwa aspekty. Pierwszy – całkowicie wewnętrzny, rosyjski. Wiele osób uważa, że pobudowano tu obiekty całkiem niepotrzebne w kolejnych latach i zmarnotrawiono pieniądze. A w Rosji są ważniejsze potrzeby. Zostawmy tę kwestię samym Rosjanom. To ich, wewnętrzna sprawa.

Drugi aspekt ma już zasięg międzynarodowy i dotyczy bezpieczeństwa przebiegu samych zawodów sportowych.

Autorzy filmu zwracają uwagę na pięć rodzajów zagrożeń.

1a 1ab 1c

Zagrożenie pierwsze – technologiczne.

Na zdjęciach z 2009 i 2013 roku widzimy, jak sztorm dosłownie „zmywa” budowę portu towarowego i powoduje ruinę kilku budynków mieszkalnych.

Sierpień 2013 – olimpijska infrastruktura zostaje dwukrotnie zalana. W wodzie są szosy, dworce i budynki. Marzec 2013 – rozmyte zabezpieczenie nabrzeży Parku Olimpijskiego.

Uwaga! Wszystko jest budowane w bardzo niskich standardach, z naruszeniem prawa i norm technologicznych.

Mówi Borys Niemcov (autor filmu, polityk):

Stadiony są postawione na błocie, które nie ma dna! Nawet Stalin nie pozwolił budować na nich lotniska. A tam pobudowano sześć ogromnych obiektów, bez odpowiedniej dokumentacji. Co z tym się stanie po Igrzyskach – jeden Pan Bóg wie!

Zagrożenie drugie – logistyka, organizacja

Sportowcy, którzy rok temu uczestniczyli w niejako „próbnych” zawodach na olimpijskich obiektach mają wiele zastrzeżeń.

Marzec 2013 mówi M. Dorin ABER, reprezentantka Francji w biathlonie:

Kilka godzin w kolejce do sprawdzania dokumentów, wielokrotnie robiono zdjęcia i nam sportowcom i naszemu sprzętowi, a szczególnie karabinkom biathlonowym. Nie wiem co uda się tu zmienić przez rok, ale na razie sądzę, że Soczi to wywalanie pieniędzy w błoto. Tu nie ma sportowej atmosfery, nie ma olimpijskiego ducha!

W Soczi nie ma ludzi, którzy mogliby być prawdziwymi „gospodarzami”.

Natalia Koczergina, biathlonistka z Litwy mówi ostro:

Burdel, zero organizacji! Pięć godzin w kolejce do sprawdzania sprzętu!

Zagrożenie trzecie – energetyczne!

Własne zasoby energetyczne wystarczają na potrzeby samego miasta. Organizatorzy chcą pozyskiwać energię zza gór przez olbrzymią sieć energetyczną. Na ile to możliwe? W ostatnim roku w Soczi było około tysiąc wyłączeń prądu!

Mówi Mer Soczi Anatolij Pahomov: Obawiamy się, że przy deficycie prądu, pierwszeństwo będą miały obiekty sportowe, a mieszkańcy będą siedzieć w ciemnościach, bez prądu.

Zagrożenie czwarte – klimatyczne

Zawody mają być między innymi na Czerwonej Polanie. W lutym 2013 – odnotowano tam rekordowe ciepło – 8 stopni na plusie i jest oczywiste że do ocieplenia przyczynił się drastyczny, barbarzyński wyrąb lasów i budowa tuneli z Adler do Czerwonej Polany. Droga stała się przewodem, przez który cieple powietrze znad Morza Czarnego nawiewane jest na Czerwoną Polanę.

Radykalne ocieplenie spowoduje ze wszystkie inwestycje będą niepotrzebne!

Zagrożenie piąte – brak kultury i gościnności!

Soczi nigdy nie miało serwisu usług na europejskim poziomie. Tłumaczy Mer Soczi Anatolij Pahomov.

Mówi też o tym zawodniczka biathlonu z Białorusi Nadieżda Skardino:

Tylko przez dwa dni w kilku sklepach chcieli nas oszukać, a na pretensje reagowali ostro. Ceny wyższe, niż napisano na towarach suma do zapłaty większa niż faktyczna cena, granda!

Wypowiedź dziennikarki Tatiany Pomelnikovei:

Paranoja! Trzymają sportowców po kilka godzin na cle! W centrum prasowym nie było światła! Wszędzie beton, smród budowy.

Na zakończenie filmu Władimir Putin mówi, że Rosja jest gotowa!

Cały powyższy materiał – Kibole.pl – dedykują zwolennikom organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie i Zakopanem!  

 

Udostępnij!

Dodaj komentarz