Międzynarodowe imprezy masowe!

Kibice! Uczmy się języków!

„Disce puer latine, ego faciam te mościpanie!” – powiedział do prostego kibola Stefek Batory w 1566 roku. Jak ktoś nie zna łaciny to służymy tłumaczeniem: „Ucz się koleś łaciny, a będziesz awansował!” Królowi chodziło też o łatwiejsze porozumienie się w wrogami. Minęło pięć wieków i znów trza się uczyć obcych języków. Wtedy wystarczało znać tylko łacinę. Dziś jest gorzej. Co nam się przyda? Słowacki, niemiecki, rosyjski..?

Kibice, uczmy się języków obcych! Będą międzynarodowe ustawki! Pierwsza próba być może już podczas Mistrzostw Świata w Siatkówce (30 sierpnia – 21 września 2014) w siedmiu polskich miastach (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Kraków, Wrocław). A może wcześniej?

Polski sejm przegłosował ustawę o „bratniej pomocy” obcych służb!

Niezależna.pl pisze wprost:

Niemiecka policja na ulicach Warszawy, obce służby na meczach piłkarskiej ekstraklasy… […] Sejm przegłosował dziś ustawę o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terenie Polski. […] Ustawa dotyczy interwencji w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz porządku publicznego. Obce służby przybyłyby do Polski na wniosek komendanta głównego policji […] Według posłów PO – wszystko jest okej.

„Nowe regulacje przydadzą się np. w razie pościgu transgranicznego, ratowania ofiar lawin w górach czy np. imprez masowych, w których licznie biorą udział obywatele państw sąsiednich” – powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Piotr van der Coghen.

Pan się rozmija z rozsądkiem Panie Pośle! W naszych malutkich Tatrach – międzynarodowa akcja ratowania zasypanych lawiną? Toć przecież liczy się każda minuta! Pan jest skłonny sądzić, że ratownicy z Niemiec lub choćby ze Słowacji zdążą?

„Imprezy masowe, w których licznie biorą udział obywatele państw sąsiednich” – to jakieś horrendum!

Ostatnia taka „impreza masowa”, w której licznie brali udział obywatele państw sąsiednich – trwała w Polsce od 1939 do 1945 roku a jej skutki odczuwamy do dziś!

Napis na zdjęciu „полиция” – po rosyjsku – policja.
Zerknijcie też tu, na 3obieg.pl
oraz tutaj:
 

Udostępnij!

Dodaj komentarz