Morgenstern może skakać w Soczi!

16.01.2014 godzina 13.00 – Tomas Morgenstern wyszedł ze szpitala i pojechał do prywatnej kliniki w Klagenfurt na rehabilitację. Lekarze sprawiają wrażenie zaskoczonych tak szybką poprawą stanu zdrowia skoczka. Jeden z lekarzy nie wyklucza, że Tomas ma szanse wystąpić podczas Zimowych Igrzysk w Soczi.

Nie jest to – wbrew pozorom – optymistyczna wiadomość. Tuż po wypadku pisaliśmy tak:

15 grudnia 2013, Titisee-Neustadt – Morgenstern dotyka ziemi, traci równowagę, odpada jedna narta. Skoczek toczy się bezładnie w dół – wybiera najlepszy ratunek, nie zapiera się rękoma, tylko pozwala, żeby prędkość sama zmalała. Zastyga w pozycji, którą można by nazwać „bezpieczną”. Wstaje na jedno kolano, robi ruch, jakby chciał się złapać za głowę. Robi kilka kroków, jest pochylony, potem upada na śnieg. Podbiega ratownik…

Tak sama sytuacja, czyli upadek i nieudana próba podniesienia się może się zdarzyć (i często się zdarza) zawodnikom sportów walki. Zajrzyjmy więc na stronę PZB, do Regulaminu Opieki Zdrowotnej, paragraf 7, punkt 2.

„Jeden nokaut (KO, TKO) – bokser, który został znokautowany na skutek ciosów w głowę otrzymanych w walce, lub jeżeli sędzia ringowy przerwał ją z powodu otrzymania przez zawodnika silnych ciosów w głowę, czyniących go niezdolnym do obrony, nie może być dopuszczony do uczestnictwa w zawodach bokserskich i sparingach przez okres 30 dni od przegranej.”

Czy twarz Thomasa Morgensterna nie wyglądała, jak twarz boksera po nokaucie?

twarz

Od zawodów w Titisee-Neustadt do zawodów w Bad Mitterndorf – minęło dokładnie 28 dni!

Ten problem poruszył 6 listopada 2013 Maciej Żyłka – Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl

Znajdziecie tam między innymi nagranie, na którym bramkarz Tottenham Hotspur, reprezentant Francji Hugo Lloris zderzył się z napastnikiem Evertonu – Belgiem Romelu Lukaku.

O regulacji zagadnienia wstrząśnienia mózgu u zawodników na przykładzie amerykańskim, również na prawo sportowe.pl napisał Maciej Broda.

„Tomasz Gollob, Damian Perquis, Przemysław Tytoń, Jakub Kosecki – to jedynie krótkie zestawienie nazwisk, które w ostatnich paru miesiącach pojawiały się w mediach w związku ze wstrząśnieniem mózgu przy okazji uprawiania sportu.”

Polecam całość:

Zawsze powtarzam, piszę, że sport jest JEDEN! Sport, wszystkie dyscypliny czy to w jednym klubie, czy to w jednym kraju – wzajemnie się „wzmacniają”, dopełniają, uzupełniają! Jedne z drugich czerpią metodykę, praktykę treningową, a powinny też czerpać rozwiązania organizacyjne i formalne! Dlatego też decyzja, którą podjęła była Ministra Sportu Joanna Mucha – o podziale dyscyplin na lepsze i gorsze – jest nie tylko wyrokiem śmierci na te „gorsze” sporty, ale na cały polski sport.

Udostępnij!

Dodaj komentarz