Paragon gola! - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Nagłówek Paragon gola!

Na portalu 3obieg.pl znaleźliśmy znakomity materiał analityczny, napisany przez autora, który widział to, o czym pisze, jednym słowem – materiał obowiązkowy dla wszystkich kibiców polskiej piłki nożnej. Dowiecie się z niego – dlaczego nigdy nie zdobędziemy mistrzostwa świata w piłce nożnej!

Poniżej kilka mocnych fragmentów, skróty […] Kibole.pl, a do całości sięgnijcie do źródła. Autor: Maciej Rysiewicz.

Trochę historii

To było w 1974 roku. Mecz odbył się na Waldstadion, znajdującym się w Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Przed meczem nad miastem przeszła ulewa. Boiska, mimo starań organizatorów, nie udało się osuszyć. Mecz przeszedł do historii piłki nożnej jako mecz na wodzie. Jan Tomaszewski obronił nawet rzut karny. […] Ten mecz musi śnić się po nocach, do dzisiaj, rezerwowemu napastnikowi reprezentacji Polski Kazimierzowi Kmiecikowi z Wisły Kraków, który pojawił się na placu gry w 80. minucie. To właśnie on miał niepowtarzalną okazja odwrócenia biegu historycznych zdarzeń w tych zawodach. […]

Po mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku potęga polskiego futbolu trwała jeszcze jakiś czas. W następnym mundialu w Argentynie w 1978 roku, być może tylko niewykorzystany rzut karny przez Kazimierza Deynę w meczu z Argentyną pozbawił nas szansy na grę o najwyższe laury.

[…] Łabędzi śpiew polskiego piłkarstwa donośnie zabrzmiał na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 roku. Tam drużyna Antoniego Piechniczka, trenera i Zbigniewa Bońka, piłkarza (to celowy skrót myślowy, bo w tej reprezentacji Polski grało kilku wybitnych zawodników) powtórzyła wyczyn ekipy Górskiego z Monachium i zajęła trzecie miejsce.

[…] Na czym polegał fenomen polskiego futbolu końca lat 60. a potem lat 70. i początku lat 80. XX wieku. I dlaczego z piłkarskiej potęgi stoczyliśmy się właściwie na samo dno i dzisiaj wygrywamy już tylko z amatorami z San Marino, czy Luksemburga i czasami nie bez wysiłku.

[…] Na wszystkich polskich placach i pastwiskach od śląskich familoków po mazowszańskie równiny od świtu do zmroku dzieciaki grały w piłkę.

[…] Na Stadion Śląski w Chorzowie i Stadion X-lecia w Warszawie przychodziły tłumy, tzn. 100, 120 tysięcy ludzi i władzy partyjnej nawet przez myśl nie przeszło, żeby zawody odbywały się przy pustych trybunach. Dzisiaj, na nowoczesnych stadionach, to zaczyna być normą w Polsce – dla wojewody mazowieckiego (durnia nad durniami) Kozłowskiego, zamknięcie trybun dla kibiców, to jest bułka z masłem.

[…] Polskiej piłki nożnej droga na szczyt

Jako się rzekło podstawy sukcesu polskich futbolistów zostały zbudowane w latach 50. I 60. XX wieku. Rytm rozwoju wyznaczały dwa wiodące kluby Legia Warszawa i Górnik Zabrze. Do Polski przyjechali wówczas, tj. w 1966 roku, dwaj znakomici trenerzy Jaroslav Vejvoda z Czechosłowacji, do Legii i Geza Kalocsay z Węgier, do Górnika.

[…] Reprezentacja i selekcjoner Adam Nawałka

Polska reprezentacja od wielu lat nie rozegrała dobrego meczu. Ostatni raz chyba pod selekcjonerskim okiem Holendra Leo Benhakkera potrafiliśmy wygrać w meczu o punkty z klasowymi przeciwnikami takimi jak Portugalia, czy Czechy. Na Mistrzostwa Świata do Brazylii nie pojedziemy. Eliminacje przegraliśmy z kretesem. Pomimo, że w kadrze gra kilku doświadczonych i grających na co dzień w niezłych europejskich klubach piłkarzy. Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwolnił poprzedniego selekcjonera Waldemara Fornalika i powołał swojego kolegę z reprezentacji Polski z lat 70. XX wieku. Adama Nawałkę. Nawałka był dobrym, a nawet klasowym piłkarzem. Czy będzie dobrym selekcjonerem? Start miał fatalny, co nie wróży niczego dobrego na przyszłość! Na początek poległ w meczu sparingowym ze Słowacją, w kompromitującym stylu, a potem zremisował bezbramkowo z Irlandią. Powołał kilku nowych piłkarzy, którzy do tej pory grali tylko w polskiej lidze. Czy Nawałka nie zna poziomu polskiej ligi?

Czytaj całość:

Autor: Maciej Rysiewicz

Autor
Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij