Sędzia kalosz!

Konkretnie: Pan Sędzia Wojciech Łączewski z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia! Pan Sędzia był uprzejmy skazać kibiców za „czyny”, które miały miejsce podczas meczu Legia Warszawa – Widzew Łódź, który to mecz odbył się w kwietniu 2011 roku. Kibice wykrzykiwali wtedy antysemickie hasła – wielokrotnie! Hasła te brzmiały: „Hamas, Hamas – Juden auf den Gas!“

Sąd, w którym jako główny sędziował wspominany Łączewski – skazał 17 osób na prace społeczne, wpłaty na Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz…

UWAGA! Na obejrzenie filmu Izabeli Cywińskiej pod tytułem „Cud purymowy”!

Jest to doskonały, lekki i pełen humoru film z 2000 roku. W skrócie akcja wygląda tak. Łodzianin o antysemickich poglądach dowiaduje się od amerykańskiego prawnika, że odziedziczył olbrzymi spadek po krewnym, że jest żydowskiego pochodzenia, oraz że – aby otrzymać spadek – musi przejść na judaizm. Syn głównego bohatera jest zawziętym kibicem o również antysemickich poglądach.

Gazeta wyborcza streszcza przesłanie filmu jeszcze piękniej:

Film pokazuje, jak ojciec i syn odkrywają – żydowską tradycję i wiarę.

Sędzia kalosz – Pan Łączewski wierzy, że w ten sposób oduczy dorosłych mężczyzn antysemityzmu i zapobiegnie popełnieniu przez nich podobnego przestępstwa.

Gdybym był podczas ogłaszania wyroku na sali sądowej – zawołałbym głośno „Sędzia kalosz!”

Teraz mogę tylko „wołać” przez naszą stronę.

Panie Sędzio!

Gdy normalny Sąd, w normalnym kraju – skazuje mordercę na karę śmierci – okazuje w ten sposób szacunek dla: ofiary, społeczności, oraz (co może Pana zdziwi) dla skazanego!

Pan był uprzejmy zrobić sobie jaja zarówno z „ofiar”, jak i „sprawców” oraz całego społeczeństwa.

Mam dla Pana, Panie Sędzio Łączewski propozycję w sprawie kibiców, którzy „skandują” hasła „Donald matole, twój rząd obalą kibole!” Niech Pan ich skaże na oglądanie filmu o przygodach Koziołka Matołka!

Jeszcze jedno wyjaśnienie:

Okrzyk „Sędzia kalosz!” – nie kwalifikuje się do kategorii „mowa nienawiści”. Jest on zwykłą informacją lub/i ostrzeżeniem. Po raz pierwszy „Sędzia kalosz” zakrzyknął doktor Marcin Poniński-Redke w 1931 roku. Działo się do podczas meczu hokejowych mistrzostw świata, rozgrywanych w Krynicy. Na lodowisko poleciał kalosz. „Kaloszem” w 1931 roku nazywano męskie obuwie, stanowiące rodzaj osłony trzewików aby ich nie ubrudzić podczas spaceru. Wspomniany doktor Poniński-Redke chciał swoim okrzykiem zwrócić uwagę sędziego na leżący na lodowisku przedmiot – kalosz.

Udostępnij!

One comment

Dodaj komentarz