Doping w MMA!
KibolePLlogo
Home Nagłówek Paweł „Boruta” Ziółkowski: Doping to zło! Jednoznacznie!

Doping farmaceutyczny to sztuczne zwiększanie swoich szans w starciu z rywalem. To tak, jakby wszyć sobie w rękawice kawałek metalu!

Paweł, czy Twoim zdaniem to Okniński nasłał sam sobie kontrolę, na Pruszków, na Galę PLMMA?

Paweł Ziółkowski: Szczerze powiedziawszy nie wiem. Chciałbym aby to Mirek za tym stał, bo to moim zdaniem dobry pomysł, choć wymagający dopracowania.

Zatem kontrola dopingowa w polskim MMA powinna być?

Paweł Ziółkowski: Oczywiście. Doping to sztuczne zwiększanie swoich szans. Niczym się nie różni np. od wszycia w rękawicę metalu. Jeśli godzimy się na doping, to powinniśmy również godzić się na inne środki zwiększające nasze szanse. Z bronią włącznie. Doping leży w interesie wyłącznie koncernów farmaceutycznych. Nawet nie samych koksujących zawodników, bo oni też mogą polec z gorszym zawodnikiem na lepszym wspomaganiu.

A jeśli przyjdą na Twoją galę, prywatną, za pieniądze twoje lub/i sponsorów – wpuścisz?

Paweł Ziółkowski: Myśleliśmy o tym już przy okazji trzeciej edycji Bałtyckiego Sztormu, tylko właśnie rozchodziło się o pieniądze. I nie była to kwestia „przyjdą – wpuszczę”, tylko zwrócenia się do konkretnego laboratorium o przeprowadzenie badań.

Czyli – prywatny organizator – zaprasza komisję i oświadcza w ten sposób, że jego zawodnicy/impreza są czyści? Komu zaufać? Centralnemu Laboratorium?

Paweł Ziółkowski: Jest wiele firm zdolnych do przeprowadzenia takich badań. We wspomnianym przykładzie Sztormu braliśmy pod uwagę firmę zagraniczną, z której usług korzystał współpracujący z nami Igor Mazurenko, szef polskiego Armwrestlingu. Nie pamiętam już, czy było to laboratorium z Niemiec, czy Holandii.

Jakie twoim zdaniem będą konsekwencje kontroli w Pruszkowie?

Paweł Ziółkowski: Chciałbym, aby zaczęło do ludzi docierać, że doping to zwykłe oszustwo. Nie można szanować sportowca, który w tym sporcie nie gra uczciwie. Obawiam się jednak, że może nie być żadnych konsekwencji.

A może – to „ktoś” (kto?) chce zaatakować nasze MMA? Może to walka konkurencji?

Paweł Ziółkowski: Nie wydaje mi się, aby ktoś chciał atakować. Jeśli możemy mówić o jakichś dodatkowych motywacjach, to stawiałbym na, niestety, typową już, chęć zwrócenia na siebie uwagi poprzez medialność MMA.

Przed nami kolejna KSW. Czy K/L wpuszczą kontrolę, jeśli się pojawi?

Paweł Ziółkowski: To już kwestia „K/L”, czy pójdą po rozum do głowy i wprowadzą badania antydopingowe. Nie sądzę jednak, aby zrobili to jutro. Takie coś wymaga zapisu w kontrakcie zawodnika, bo inaczej nie sposób wyegzekwować sankcji. Załóżmy, ze zawodnik X wpadnie. I co teraz? Zmiana wyniku? Obcięcie wypłaty? Niedopuszczenie do walki? Jeśli nie ma tego w kontrakcie, to sprawa do przegrania w sądzie.

a3

Co jest, Twoim zdaniem, najgroźniejsze w dopingu, w sportach walki?

Paweł Ziółkowski: Najgorszy jest taki „koks”, który upośledza, wyłącza uczucie bólu i powoduje, że zawodnik, po trafieniu, które by go „wyłączyło” jeśli byłby czysty – tu wstaje i walczy dalej przyjmując więcej ciosów. To potencjalnie najgorsze źródło problemów z dopingiem dla MMA. W boksie zdarza się, ze zawodnik umiera po walce, bo ma zmasakrowany mózg. W MMA jest to mniej groźne, bo raz, że tych ciosów jest mniej, dwa, że zastosowanie mniejszych rękawic powoduje większe urazy w obrębie miejsca uderzenia, ale nie przenosi w takim stopniu jego siły na mózg. Tym niemniej, i w MMA możemy się doczekać sytuacji, że zawodnik naćpany środkami przeciwbólowymi i pobudzającymi będzie za długo obijany i w konsekwencji dozna poważnych obrażeń, może nawet śmiertelnych.

Dzięki za rozmowę!

Paweł Ziółkowski: Pozdrawiam!

logo małe

Paweł Ziółkowski, 38 lat, z tego 30 w sztukach walki, jeden z prekursorów Bjj i MMA w Polsce (od 1995 roku), czarny pas Bjj, główny instruktor Akademii Sarmatia Gdańsk, wychowawca wielu czołowych zawodników (łącznie 45 zwycięstw zawodowych i około 120 medali amatorskich), organizator gal, autor przepisów, sędzia, matchmaker, dziennikarz.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij