Dlaczego kibice są patriotami?

Znajomy, wiedząc czym się zajmuję, zapytał wprost: „Dlaczego kibice są patriotami? Odpowiedziałem bez wahania: „A, dlaczego mieliby nie być patriotami? Dlaczego na przykład fryzjerzy, kierowcy ciężarówek, nauczyciele, sprzątaczki, wędkarze – nie są (raczej) postrzegani jako patrioci?”

Kibice, bardziej niż inne grupy zawodowe, społeczne, demonstrują swój patriotyzm. Media natomiast – też bardziej te działania eksponują. Nie dowiadujemy się codziennie o tym, że na przykład właściciele jakiejś marki samochodów, nakleili sobie na nie znak Polski Walczącej. Gdy tylko jednak zrobią to kibice – mamy wyczerpującą informację natychmiast.

Moja osobista teoria jest taka:

Skoro darzymy sympatią „nasz” klub – wiemy niejako automatycznie, że nie „urodził się wczoraj” tylko istnieje na przykład od 1919 roku. Dociera do nas (też automatycznie), że ci starsi panowie na trybunie honorowej, grali na tym boisku, czy lodowisku, czy walczyli w tej sali jakieś czterdzieści lat temu… Dociera do nas, że ten znak, herb, godło, barwy – istniały już wtedy, gdy naszych rodziców nie było nawet w planach.

Dowiadujemy się o historii!

Skoro, idźmy dalej, dociera do nas historia klubu – zaczyna też docierać historia naszej dzielnicy, naszego miasta, naszego kraju. Dowiadujemy się, że obecna policja, kiedyś… nazywała się milicją obywatelską, a wcześniej też policją. Że te ruiny obok placu – to był kiedyś zakład produkujący części do czołgów, polskie części…

Zaczynamy myśleć, zastanawiać się, rozszyfrowywać skróty literowe typu „MKS”, „WKS” i wiele, wiele innych.

Tak przesiąkamy historią klubu, miasta, Ojczyzny.

Wszystkich, którzy pasjonują się historią swojego klubu, swojego miasta, naszej Polski zachęcam do lektury książki Roberta Gawkowskiego pod tytułem: „Futbol dawnej Warszawy”.

Prezentacja książki odbędzie się w czwartek 26 września 2013, o godzinie 18.00 w siedzibie Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk (Rynek Starego Miasta 29/31).

Zapraszamy na to spotkanie, zachęcamy do lektury!

Jak rodził się futbol w Warszawie?

Gdzie była pierwsza „Warszawianka”, a gdzie grała „Skra”?

Kto grał na Agrykoli?

Jak odradzała się warszawska piłka nożna po II Wojnie Światowej?

W jakich koszulkach wyszli piłkarze Legii na pierwszy mecz?

Tego dowiecie się z lektury książki.

Będą też pokazy materiałów filmowych sprzed… 75 lat!

Udostępnij!

Dodaj komentarz