Kibole.pl podpowiadają NIK!

Kibole.pl podpowiadają NIK! Jeśli polski sport wyczynowy ma być traktowany poważnie i poważanie rozliczany – polskie związki sportowe nie mogą być strukturami demokratycznymi! Mają być jak wojsko!

Najwyższy czas!

Najwyższa Izba Kontroli zbada przygotowania Polaków do igrzysk w Londynie. Jest to samodzielna inicjatywa NIK, której prezes jest byłym sportowcem i pochodzi ze sportowej rodziny. Można więc mieć nadzieję, że osobiste zaangażowanie prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego przyczyni się do skutecznej kontroli i – co ważniejsze – rozsądnych wniosków.

Do udziału w panelu eksperckim, który rozpoczął kontrolę – zaproszeni zostali olimpijczycy, działacze, przedstawiciele ministerstwa i naukowcy zajmujący się problematyką sportową.

Takie „ostre” wejście NIK w sprawy sportu daje wyraźny sygnał, że obecne władze traktują sport poważnie.

Według prof. Jolanty Żyśko z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie należy odpowiedzieć na kluczowe pytanie: „Co jest potencjalnym celem polskiego sportu?”. Przytoczyła dane, z których wynika, że np. ponosząca olbrzymie nakłady na kulturę fizyczną Finlandia koncentruje się na sporcie masowym i nie odnosi wielkich sukcesów na letnich igrzyskach. Z drugiej strony kraje, które przeznaczają większość środków na wyczyn, zdobywają medale olimpijskie.

Najwyższy czas na takie rozstrzygnięcia! Jeśli sport ma być „formą promocji naszego państwa” – trzeba go traktować poważnie! Jak wojsko! Jak wywiad, jak każdą oficjalną zagraniczną misję, gdzie niesiemy ze sobą flagę i godło narodowe!

Ale w takiej sytuacji – ministrem sportu powinienem być ja (Piotr Szymanowski) a nie Pani Joanna Mucha!

W takiej też sytuacji – polskie związki sportowe nie mogą mieć statusu demokratycznych stowarzyszeń!

Ma być jeden „generał” i wszyscy mają go słuchać!

Jeśli natomiast nastawiamy się na sport masowy i rekreacyjny dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, a machamy ręką na wyczyn i reprezentację – sprawa jest zupełnie inna!

Wtedy państwo i wszelkie władze powinny o…ć się od sportu, a ludzie sami będą wiedzieć co jest dla nich dobre.

Udostępnij!

Dodaj komentarz