Polska vs Holandia – futbol amerykański

14 września reprezentacja Polski rozegra w Warszawie towarzyski mecz z Holandią. Mecz odbędzie się na stadionie Polonii przy Konwiktorskiej.

Zanim przeczytacie dalej, a uprzedzam – będzie nudno, zobaczcie film o drużynie Lowlanders Białystok

[youtube id=”BDP2xdkfhQg”]

Informacja i film od: Grzegrz Sakowicz/wingsofcommercials

Futbol amerykański to najbardziej drużynowy sport na świecie. Najbardziej drużynowy, ze wszystkich drużynowych. Najbardziej twardy, ze wszystkich twardych. Tu potrzebne są nie tylko wielkie, wysokie „byki”, swoje miejsce znajdą też nieco szczuplejsi, ale bardzo zwinni zawodnicy. Każdy z graczy należy do konkretnej formacji i wychodzi tylko na konkretne potrzeby, w odpowiedniej chwili meczu. Przestrzeganie taktyki, stosowanie wyuczonych zagrań jest obowiązkiem. Ale, do tego, zdarzają się sytuacje, w których można się wykazać intuicją i improwizacją. Jeśli się uda – inni będą uczyć się tego zagrania. Jeśli nie – trener o…i zawodnika i tyle.

Futbol amerykański to… Ameryka! Robert Penn Warren, w słynnej powieści „Gubernator” tak opisywał jednego z bohaterów, byłego futbolistę: „Potężne bary, a jednocześnie jakaś naturalna zręczność w poruszaniu się. Był, jak skrzyżowanie tancerki z lokomotywą!”. Jest to jedna z niewielu książek, jakie w życiu przeczytałem. Zabrałem się za nią pięćdziesiąt lat temu, ze względu na śmiałe sceny erotyczne:-) Pierwszy raz przeczytałem wtedy nazwę „futbol amerykański” i nie miałem gdzie sprawdzić – co to jest.

Dopiero po roku Wujek z Ameryki przysłał mi album zdjęć z meczów futbolu. „Inny świat” powiedzieli wszyscy na podwórku.

Futbol amerykański jest kwintesencją tego jak „działa” USA. Team working wszędzie, od sprzątania śmieci, przez biura, do elitarnego wojska. Każdy wie, do czego jest potrzebny w zespole i czego zespół od niego oczekuje. Być może dlatego właśnie Polacy jadą do Ameryki, a nie na odwrót…

Rozpisałem się, a tu mecz! Bilety na eventim.pl

 

Udostępnij!

Dodaj komentarz