Futbol bez przemocy! - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Artykuly Futbol bez przemocy!

W poniedziałek ulicami Krakowa przejdzie milczący marsz „O futbol wolny od przemocy”. W gronie jego uczestników mają być m.in. zawodnicy i sztab szkoleniowy piłkarskich drużyn Cracovii i Wisły Kraków.

Będzie to moim zdaniem „maskarada” w stylu koreańskich marszów poparcia dla „ukochanego przywódcy”. Impreza – bo inaczej nie można tego nazwać, nie da nikomu żadnych efektów! Jest bezsensowna od samej nazwy poczynając.

W języku polskim nie powinno się stosować określeń, że „coś jest wolne od czegoś”. Po polsku powinno się mówić i pisać, że „futbol jest BEZ przemocy i walczymy o futbol BEZ przemocy” nie zaś WOLNY. Podobnie głupio brzmi po polsku to, że pani w reklamie „ufa” lub „wierzy” w proszek do prania. Wierzy się w Boga, ufać można przyjaciołom. Pasta do zębów nie może DBAĆ o wasze zęby. O wasze zęby możecie dbać sami! Wasz budzik nie DBA żebyście rano wstali. Budzik tylko drynda. Nie ma BEZPIECZNYCH lub NIE bezpiecznych ulic. Są bezpieczne lub niebezpieczne zachowania. Podobnie ze stadionami.

Jakakolwiek idea, jeśli od początku zostanie „ubrana” w złe, nie polskie słowa, jest od początku skazana na porażkę. Miłośników poprawnej polszczyzny zapraszam do mojego tekstu opublikowanego tutaj:

Wracając do marszu – w piłce nożnej nie ma przemocy! Są przestępstwa i wykroczenia popełniane przez konkretnych ludzi. Tylko tyle i aż tyle. Skończyć z tym można tylko stosując konsekwentnie przepisy prawa.

Jeśli chodzi o wykroczenia, które popełniają młodzi ludzie – też jest na to lekarstwo. Wystarczy, że będą mieli dobre szkoły, dobrą pracę i spokojne życie. Wtedy nie będą rozrabiać. Dokładnie tak dzieje się w krajach bogatych. Wystarczy więc że będziemy bogatsi i spokojniejsi o przyszłość swoją, swoich rodzin i swojego kraju. Wtedy nie tylko futbol, ale cała Polska będzie WOLNA od przemocy.

Czego serdecznie Wam życzę!

Więcej o marszu znajdziecie tutaj:

Jeszcze jedno. W marszu wezmą udział zawodnicy i szkoleniowcy obu krakowskich klubów. Z całym szacunkiem, Panowie Trenerzy i Panowie Zawodnicy, jesteście od grania, a nie od maszerowania!

Autor
Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.