Poradnik dla Kiboli. W Polsce nie ma „państwa prawa”. Jest zamiast niego „państwo prawników”. Kto ma więcej pieniędzy i możliwości – może sobie zapewnić obronę.
KibolePLlogo
Home Polityka Poradnik dla Kiboli i nie tylko!

Poradnik dla Kiboli

W Polsce nie ma „państwa prawa”. Jest zamiast niego „państwo prawników”. Kto ma więcej pieniędzy i możliwości – może sobie zapewnić obronę. Kto nie ma – ten ulega naciskowi, a nawet przemocy państwowej maszynie pseudo sprawiedliwości.

Od spraw takich jak „zatrzymanie” przez policję, rewizję, rewizję osobistą, aż do rozprawy sądowej.

Jak zatrzymani zostali „zwykli obywatele” tacy, jak na przykład Maciej Dobrowolski? Wiecie jak! Z wywalaniem drzwi, rzucaniem na glebę. Jak zatrzymany został Michał Materla?

Wiemy, pamiętamy!

A – jak „zatrzymano” Dodę?

Prawda? Nie ma żadnej równości Obywateli wobec maszyny państwowej przemocy!
Na szczęście jest gazeta wyborcza!

Ten to parszywy szmatławiec – w trosce o bandę świrów i pojebów, KODomitów i innych ekologicznych terrorystów – publikuje artykuł pod tytułem:

Poradnik na protesty. Jak się zachować, gdy cię zatrzymają?

W stworzeniu „poradnika” pomógł im skądinąd zacny mecenas Jacek Dubois.

Jest to też – na pewno wbrew intencji gazety wyborczej – doskonały poradnik dla Kiboli. Nie ma bowiem różnicy, czy zatrzymanie dokonuje się na meczu, przed meczem, po meczu, czy na demonstracji tej popierdolonej opozycji.

Przytaczamy całość, z pewnymi skrótami, abyście nie musieli dotykać całej gazety wyborczej. Zrobiliśmy to dla Was i za Was, po użyciu – spuszczona w klozecie, ręce dokładnie umyte.

Czytajcie więc!

Poradnik dla Kiboli

#1 Policja ma prawo zatrzymać osobę, którą podejrzewa o popełnienie przestępstwa lub czynu zabronionego. Musi też istnieć obawa ucieczki, ukrycia się, zacierania śladów. Można także zatrzymać osobę stanowiącą zagrożenie dla życia i zdrowia innych. Może do niego dojść, gdy inne środki (np. wezwanie do zaprzestania określonej czynności czy opuszczenia danego miejsca) są bezcelowe lub nieskuteczne. Maksymalny czas zatrzymania to 48 godzin.
#2 Podajemy takie dane jak w dowodzie osobistym, przy czym legitymowanie i zatrzymanie to sprawy różniące się zasadniczo. Ostatnio praktyka policyjna jest taka, że legitymuje się poprzez zatrzymanie. To nadużycie, bo jeśli nie utrudniamy legitymowania, to mamy prawo się domagać, by przebiegło bez naruszania naszej wolności. Zatrzymanie pod pozorem legitymowania można zaskarżyć do sądu.
#3 Nie ma obowiązku noszenia dowodu, ale dobrze go mieć i okazać policjantowi, by nie dawać pretekstu do przetrzymania nas w celu ustalenia tożsamości.
#4 Odmowa [podania danych osobowych] nie jest zagrożona karą. Ale odmawiając podania danych, narażamy się na to, że policja może nas zatrzymać do czasu ustalenia tożsamości. Może nas też przeszukać, by sprawdzić, czy nie mamy dokumentów lub materiałów ułatwiających identyfikację. Podanie fałszywych danych jest karalne, a policja może bardzo łatwo zweryfikować, czy mówimy prawdę.
#5 Funkcjonariusz powinien się przedstawić z imienia, nazwiska i stopnia. Powinien też na żądanie okazać legitymację, a na mundurze mieć naszywkę z nazwiskiem.
#6 Teoretycznie można zażądać przybycia dowódcy policjanta, ale jeśli policjant uzna, że działa w ramach przysługujących mu uprawnień, nie musi spełnić tego żądania.
#7 Nie ma przepisu zabraniającego dokumentowania zdarzeń publicznych. Jeżeli policjant nam tego zabrania, pytamy go o podstawę prawną. Filmowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed nadużyciami i fałszywymi oskarżeniami, np. o napaść na funkcjonariusza. W komisariacie czy w radiowozie zwracajmy uwagę, czy są kamery – jeśli nie, domagajmy się przeprowadzenia czynności przy monitoringu.
#8 Rewizja jest dopuszczalna, gdy policjant ma uzasadnione podejrzenie, że mamy przy sobie przedmiot zabroniony prawem, mogący być dowodem w sprawie lub pochodzący z przestępstwa. Drugi przypadek: gdy funkcjonariusz ma uzasadnione podejrzenie, że dokonaliśmy czynu zabronionego. Rewizja nie jest czynnością dowolną, a podstawą do niej nie może być np. głośne śpiewanie. Ustawa o policji mówi też, że przy przeszukaniu należy zachować umiar i szanować godność przeszukiwanej osoby. Powinna tego dokonywać osoba tej samej płci, a z przeszukania musi być sporządzony protokół.
#9 Jak skutecznie odmówić poddania się takiej rewizji? Jeżeli policjant się uprze, to nie da się tego uniknąć. Można jednak złożyć oświadczenie, że uważamy tę czynność za zbędną, domagać się, by zatwierdził ją prokurator, przypilnować, by w protokole znalazły się nasze zastrzeżenia. Przy czynnej odmowie policjant ma prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego. To też może być potem ujęte w zażaleniu.
#10 Przyjęcie mandatu karnego oznacza przyznanie się do wykroczenia. Jeżeli naszym zdaniem mandat jest niesłuszny, możemy odmówić jego przyjęcia. Wtedy sprawa trafia do sądu – tam warto mieć adwokata.
#11 Policja musi umożliwić nam kontakt z adwokatem i powiadomienie najbliższej osoby o zatrzymaniu. Musimy mieć prawo do pomocy medycznej. Do czasu przybycia adwokata możemy odmówić udziału w czynnościach takich jak przesłuchanie. Kontakt z prawnikami pracującymi pro bono ułatwiają organizatorzy protestów, a w niektórych miastach rady adwokackie organizują dyżury prawników. W Warszawie można dzwonić pod numer 503 723 143.
# 12 Jeśli nie zapłacimy grzywny – sąd zamieni ją na prace społeczne lub areszt.

Powodzenia na kibicowskim szlaku!