„Żywy stąd nie wyjdziesz!” – Wywiad z Chuliganem!

„Żywy stąd nie wyjdziesz!” – usłyszał „Megafon” od policjanta na stadionie w Słupsku. To było po zabójstwie Przemka Czai.

„Megafon” czyli kto? Posłuchajcie kolejnego odcinka!

Wywiad z Chuliganem!

To ja jestem megafon numer jeden, ty możesz być najwyżej megafonem numer dwa – od tych słów skierowanych do innego kibica wznoszącego okrzyki na meczu wzięła się ksywa Mariusza Jędrzejewskiego.  Był on gościem Piotra Lisiewicza w programie „Wywiad z chuliganem”.

„Megafon” przez 28 lat prowadził doping na meczach Arki Gdynia. Niedawny Finał Pucharu Polski był dla niego 499 wyjazdem, za kilka dni na Superpucharze świętować będzie wyjazd numer 500.

Jak wylicza, w ciągu 42 lat kibicowania na samych wyjazdach spędził około… 2 lata. – Byłem szalikowcem, potem pseudokibicem, teraz jestem kibolem – wymienia określenia, jakich w różnych latach używały zwalczające kibiców media.

Zaczynał chodzić na mecze w czasach, gdy szaliki szyły kibicom babcie, na Finał Pucharu Polski jechało się autobusem „Ogórkiem” z zakładu pracy, a milicja spuszczała zatrzymanym kibicom łomot, po czym bez zarzutów wypuszczała ich do domu.

Na pierwszy mecz poszedł z tatą w 1975 r. – Miałem to szczęście, że gdy byłem nastoletnim chłopakiem, a więc w wieku, gdy wszystko się łyka jak pelikan, Polska została trzecią drużyną świata (w 1974 r.), a Arka awansowała do I ligi. Tak to się zaczęło i trwa do dzisiaj – wspomina „Megafon”.

Gdy w 2017 r. Arka Gdynia odniosła swój historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, kibice wraz z piłkarzami świętowali historyczny sukces i odpalali race na „Górce”, na starym stadionie na Ejsmonda. To tam wychowywał się „Megafon”. – To nie była taka typowa komunistyczna niecka. Stadion pięknie położony, nad morzem, kotlinka w lesie i ta charakterystyczna górka, na początku jeszcze piaszczysta – opowiada.

Jak mówi, stadiony bywały w tamtych czasach miejscami, gdzie robotnicy, także w naznaczonej traumą 1970 r. Gdyni mogli wykrzyczeć, co myślą o otaczającym ich świecie. – To był 1976, może 1977 r. Na Górce ktoś namalował napis „Katyń pomścimy„. Potem go zamalowali – wspomina. Dziś kibice Arki co roku pamiętają o ofiarach Grudnia 1970 r. i domagają się ukarania sprawców zbrodni.

Jak mówi, szczególnie ciężkie były dla kibiców Arki wyjazdy do Słupska, gdzie była szkoła milicyjna. – Do naszych ojców strzelała słupska milicja. Każdy kolejny wyjazd do Słupska to było kolejne ciężkie przeżycie dla kibiców. Szczególnie ich pleców oraz miejsca, gdzie tracą one swoją szlachetną nazwę.

W III RP tam akurat zmieniło nie za wiele. – Miałem do czynienia z policjantem, który w 1998 r. zabił 13-letniego Przemka Czaję. Jak wchodziłem na stadion, to powiedział mi, że żywy stąd nie wyjdę – wspomina. Mowa jest też o początkach zgody Arki z Lechem i zadymie na Grabiszyńskiej.

Podczas niedawnej wojny kibiców z poprzednim rządem „Megafon” stał na czele Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców. – Dużo obietnic, żadna nie dotrzymana – wspomina rozmowy z Tuskiem.
Program „Wywiad z chuliganem” ukazuje się co soboty o 20.00 w Radiu Poznań, a telewizyjną premierę ma co niedzielę o 21.30 w Telewizji Republika. Archiwalne odcinki, w tym także rozmowy z kibicowskimi legendami można obejrzeć na kanale Radia Poznań na YouTube

Udostępnij!

Dodaj komentarz