Kibice pamiętają – Przemek Czaja…

Kibice pamiętają – Przemek Czaja… Mundur niebieski, orzeł żelazny…

Dziś rocznica milicyjnego morderstwa na młodym kibicu w Słupsku!

10 stycznia [to była sobota] 1998 roku, w Słupsku, kibice wracali z meczu koszykówki.

Wśród nich Przemek Czaja.

Grupa weszła na przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Z radiowozu wyszedł policjant, dogonił Przemka i zaczął bić pałką.

Bił tak, że Przemek zmarł na miejscu. Kibice prosili o karetkę, policjanci nie wezwali karetki.

Zobaczcie szokujący film!

Kibice pamiętają – Przemek Czaja…

Ten policjant został skazany najpierw na 6 lat, następnie na 8 i wyszedł po odbyciu połowy kary.

Kolejny film…

Po tragicznej śmierci Słupsk stał się areną trwających przez kilka dni zamieszek między kibicami a policją, które przybrały na sile szczególnie w nocy z 11 na 12 stycznia. W miejskich walkach brali udział głównie kibice (przybyli również z innych miast).

Na ulicach Słupska płonęły barykady, rzucano kamieniami i butelkami z benzyną, zdemolowano 22 policyjne radiowozy, policja odpowiedziała gazem łzawiącym.

Zebrany pod budynkami Komendy Rejonowej Policji i Prokuratury Rejonowej tłum wykrzykiwał hasła: „Śmierć za śmierć” i „MO – Gestapo”. Jedną z ważniejszych przyczyn zamieszek było działanie lokalnej prokuratury, a w szczególności jej oświadczenie jakoby Czaja zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku – uciekając przed funkcjonariuszami miał wpaść na słup trolejbusowy, a powstałe w ten sposób obrażenia rzekomo były przyczyną jego śmierci. W powszechnym odczuciu było to próba oszustwa w celu spowodowania uniknięcia przez funkcjonariuszy policji odpowiedzialności karnej za popełniony czyn.

W związku z niebezpieczną sytuacją nowo mianowany wojewoda słupski Jerzy Kuzyniak powołał zespół kryzysowy, w którego funkcjonowaniu brali udział m.in. senator Anna Bogucka-Skowrońska i poseł Kazimierz Janiak. Sytuacja została opanowana w środę 14 stycznia, po zgromadzeniu w mieście ok. 1000 policjantów wyznaczonych do patrolowania ulic. Dzięki wysiłkom lokalnych władz udało się uspokoić atmosferę przed mającym się odbyć pogrzebem chłopca. W rezultacie walk 239 dorosłych osób zostało zatrzymanych, 72 policjantów zostało rannych, z czego dwóch wymagało leczenia szpitalnego.

Udostępnij!

Dodaj komentarz