Z kim Legia gra?

Sensację wywalił na światło dzienne dziennikarz Przeglądu Sportowego Przemysław Zych.

Niemiecki trener przygotowania fizycznego Steauy Bukareszt Thomas Neubert szprycuje piłkarzy mistrza Rumunii, podając im EPO – tak sugerują krajowi rywale dzisiejszego przeciwnika Legii w eliminacjach Ligi Mistrzów. Podejrzana sława trenera dotarła nawet na Łazienkowską. W trakcie wieczornego meczu (start 20.45) niektórzy z legionistów mogą na swoich rywali spoglądać z niedowierzaniem. Oskarżenia dotyczą nawet przedostatniego spotkania ligowego z Dinamem Bukareszt!

Po kolei. Pamiętam moje zdziwienie, gdy w marcu oglądałem dwumecz Steauy z Chelsea (1/16 finału Ligi Europy). Piłkarze z 18. ligi w Europie narzucili straszliwie wysokie tempo drużynie z Premier League i zmusili finalistę Ligi Mistrzów 2012 do wrzucenia czwartego, albo wręcz piątego biegu (1:0 dla Steauy w Bukareszcie, 3:1 w Londynie, ale do 58′ było 1:1). Wydawało mi się to podejrzane, ale pomyślałem: pewnie świetnie się prowadzą, czemu nasi tak nie mogą? W dniu losowania rywali Legii w IV rundzie LM napisałem w PS – pamiętając tamte mecze – „poziom wytrenowania piłkarzy Steauy musi martwić zawodników Legii”, a wcześniej na Twitterze:

Nie wiedziałem, że od dawna w Rumunii konkurencja podejrzewa Steauę o stosowanie dopingu. Różne aluzje robiono im już w trakcie poprzedniego sezonu, gdy Steaua szła jak burza po mistrzostwo (wygrane z rekordową przewagą 16 punktów). Przy okazji tocząc w tym czasie wyrównane mecze z europejskimi potęgami.

Najmocniej metody Thomasa Neuberta zakwestionowano jednak nie tak dawno. 10 czerwca br. były trener przygotowania fizycznego Universitate Craiova, Włoch Urbano Lega powiedział: „Chciałbym zobaczyć co Neubert podaje piłkarzom w odżywkach. Coś mi tu śmierdzi, a pracuję w tej branży od 45 lat. Czas abyśmy dowiedzieli się co to jest. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że EPO stosuje się również w futbolu”.

Wczoraj zadzwoniłem do dziennikarza dużej rumuńskiej gazety. Mówi, że oskarżenia wciąż padają, wręcz dotyczą również ostatnich meczów! – Przed niedawnym (11.08) derbowym spotkaniem Dinamo – Steaua rywale prosili o specjalne testy antydopingowe dla piłkarzy, z którymi dzisiaj zagra Legia, a po meczu na konferencji prasowej trener gospodarzy zasugerował, że Steaua jest na dopingu. „Poziom wytrenowania piłkarzy Steauy jest wyższy od normalnego, typowego dla zawodników piłki nożnej”. Zinterpretowaliśmy te słowa jako oskarżenie, kolejne aluzje – powiedział mi rumuński dziennikarz.

Sam Neubert wyśmiewa te oskarżenia i mówi, że tak dobry efekt dają m.in. ćwiczenia w systemie TRX (polega na treningu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała oraz taśm podwieszanych do sufitu). Z kolei rok temu w rumuńskiej gazecie Prosport mówił, że Rumuni przeszłości trenowali zbyt lekko: “Piłka zmieniła się przez ostatnie lata. Gdy patrzyłem jak trenują kluby rumuńskie, pomyślałem: nie jest źle, ale to nie jest dobra metoda dla piłkarzy w dzisiejszych czasach. Dzisiaj piłkarze potrzebują wytrzymałości oraz szybkości, szybkości i jeszcze raz szybkości”

Warto zauważyć, że Niemiec trafił do klubu rok temu wraz z pierwszym trenerem Laurentiu Reghecampfem. Obaj od lat pracują razem, wcześniej w dwóch innych rumuńskich klubach oraz w sezonie 2008/09 w 1.FC Kaiserslautern (dzisiejszy trener Steauy był wtedy jeszcze piłkarzem). Dziś piłkarze Steauy nazywają Niemca „Tommy”, a kibice pisząc na forach o największych atutach swojego zespołu, odnotowują: „mamy świetnego trenera od przygotowania fizycznego”.

Pozostaje pytanie, czy mamy do czynienia z:

a) niemieckiem Fuentesem

b) świetnym niemieckim trenerem oraz superprofesjonalną grupą rumuńskich piłkarzy, której cholernie zazdrości konkurencja?

 

Żródło Przemysław Zych/Przegląd Sportowy
Oraz: http://legionisci.com/news/54509_Na_klepisku_z_koksiarzami.html

Udostępnij!

Dodaj komentarz