Polska kibolska i zbrojna!

Polska kibolska i zbrojna!

Przytaczamy cały artykuł ze strony Polska-Zbrojna.pl

Piłkarze i kibice uczczą wojskowe święto

Rozpoczęta dzisiaj piąta kolejka piłkarskiej ekstraklasy będzie miała wyjątkową oprawę. Z okazji Święta Wojska Polskiego mecze rozpocznie hymn państwowy, a na boiskach będzie można zobaczyć trzymane przez żołnierzy biało-czerwone flagi. Piłkarze grać będą z opaskami na ramionach, które będą poświęcone żołnierzom i weteranom.

Po raz drugi z rzędu LOTTO Ekstraklasa czci wojskowe święto. Jego obchody na boiskach piłkarskich potrwają od dzisiaj, od rozpoczęcia meczu w Gdańsku pomiędzy Lechią i Koroną Kielce, do 15 sierpnia – do spotkania w Płocku z udziałem miejscowej Wisły i Jagiellonii Białystok. – Specjalne opaski dotarły już do klubów, które są gospodarzami meczów piątej kolejki. Na wszystkich boiskach przewidujemy taki sam scenariusz rozpoczęcia spotkania. Natomiast każdy klub przygotował jeszcze niespodzianki dla żołnierzy i weteranów – mówi Maksymilian Michalczak, rzecznik prasowy LOTTO Ekstraklasy. – Żołnierze i weterani będą mogli wejść za darmo na mecze Pogoni Szczecin z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza i Lechii Gdańsk z Koroną Kielce. Natomiast w Krakowie na spotkanie Wisły z Ruchem Chorzów będą ulgowe bilety dla żołnierzy i weteranów w cenie pięciu złotych – dodaje rzecznik.

Za wejście na stadion nie zapłacą także żołnierze i weterani, którzy wybiorą się na mecz Wisły Płock z Jagiellonią Białystok. – W naszym mieście nie ma żadnej jednostki wojskowej. Zaprosiliśmy więc na mecz żołnierzy z 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Sochaczewa. Żołnierze z kompanii honorowej z tej jednostki będą trzymali biało-czerwoną flagę podczas ceremonii rozpoczęcia spotkania – mówi Maciej Wiącek, rzecznik prasowy płockiej Wisły. – Żołnierzy i weteranów serdecznie zapraszamy na mecz piątej kolejki. Wszyscy wejdą za darmo. Naszych piłkarzy dopingować będzie na pewno nasz najwierniejszy kibic, ppłk rez. Ryszard Chabior. Od ponad 30 lat nie opuścił chyba żadnego meczu Wisły w Płocku – dodaje Maciej Wiącek.

Po meczu Wisły z Jagiellonią także kibice miejscowej drużyny zamierzają uczcić Święto Wojska Polskiego i 96. rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. – Kibice przejdą z racami ze stadionu na stary most. Odśpiewają tam Mazurka Dąbrowskiego oraz urządzą pokaz pirotechniczny – informuje rzecznik płockiej Wisły.

Kibice w Poznaniu, którzy udadzą się na mecz miejscowego Lecha, będą mogli obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego. Klub zaprosił na mecz żołnierzy z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin oraz z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. – Żołnierze i weterani po okazaniu legitymacji będą mogli wejść na stadion wraz z najbliższą rodziną na darmową wejściówkę – zapewnia Łukasz Borowicz, rzecznik prasowy Kolejowego Klubu Sportowego Lech Poznań S. A. – Przed meczem lub w jego przerwie wręczymy pamiątkowe koszulki 96-letniemu generałowi Janowi Podhorskiemu [na zdjęciu] oraz majorowi Ludwikowi Miśkowi, który w dniu meczu z Cracovią obchodzi swoje 90. urodziny – dodaje rzecznik.

Generał Jan Podhorski

Gen. bryg. Jan Podhorski ps. „Zygzak” był członkiem Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim. Podkreśla, że nikt inny nie potrafi dbać o pamięć powstańców tak jak fani piłkarscy. Mjr Ludwik Misiek pseud. „Robert” jest byłym żołnierzem Armii Krajowej. Często spotyka się z młodzieżą i opowiada o walkach AK.

Z kolei Piast Gliwice na mecz swojej drużyny z Zagłębiem Lubin zaprosił żołnierzy i weteranów z dwóch gliwickich jednostek: Jednostki Wojskowej AGAT i 6 Batalionu Powietrznodesantowego 6 Brygady Powietrznodesantowej, a także specjalsów z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz żołnierzy z 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. – Otrzymaliśmy z tych jednostek listy żołnierzy i weteranów, którzy są zainteresowani obejrzeniem meczu z Zagłębiem. Te osoby mogą wejść za darmo wraz z rodzinami na stadion. Natomiast żołnierze, którzy nie znaleźli się na wykazie oraz z innych jednostek mogą liczyć na rabat przy zakupie biletu – wyjaśnia Maciej Smolewski, rzecznik prasowy Gliwickiego Klubu Sportowego Piast.

Program 5. kolejki ekstraklasy
Lechia Gdańsk – Korona Kielce (12 sierpnia, początek o godz. 18.00)
Arka Gdynia – Śląsk Wrocław (13 sierpnia, 15.30)
Wisła Płock – Jagiellonia Białystok (15 sierpnia, 18.00)
Piast Gliwice – Zagłębie Lubin (14 sierpnia, 15.30)
Lech Poznań – Cracovia Kraków (12 sierpnia, 20.30)
Górnik Łęczna – Legia Warszawa (13 sierpnia, 18.00; w Lublinie na Arenie Lublin)
Pogoń Szczecin – Bruk-Bet Termalica Nieciecza (13 sierpnia, 20.30)
Wisła Kraków – Ruch Chorzów (14 sierpnia, 18.00).

Udostępnij!

Dodaj komentarz