Legia surowsza, niż sejm!

Legia surowsza niż sejm RP!

Konkretnie władze Legii stawiają się wyżej „osądzając” kibiców!

Chodzi o ten słynny już, „historyczny” transparent, który wywieszono na majowym meczu Legia Warszawa – Piast Gliwice. Znacie wszyscy jego treść!

„KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla Was nie będzie gwizdów, będą szubienice”

UWAGA!

Zanim zaczniecie komentować (do czego zachęcam) przeczytajcie poniższe punkty, które opisują sprawę w kolejności:

Punkt pierwszy

2 maja 2016, finał Pucharu Polski Lech Poznań – Legia Warszawa. W powszechnym mniemaniu kibice Legii Warszawa wygwizdali Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Podkreślam – w powszechnym mniemaniu, czyli NIE wygwizdali, ale taka informacja poszła w świat. Reżymowe media wręcz oskarżyły kibiców o obrazę głowy państwa!

Punkt drugi

8 maja 2016 mecz Legia Warszawa – Piast Gliwice. Kibice Legii wywiesili transparent, który został powszechnie odebrany, jako odpowiedź na oskarżenie o gwizdy przeciw Panu Prezydentowi.

Punkt trzeci

8 maja 2016, ten sam mecz. Poseł partii „Kukiz coś tam” pan Rafał Wójcikowski – zrobił zdjęcie tegoż baneru i zamieścił na swojej stronie. Jeszcze podczas trwania meczu.

Napisał pod zdjęciem:

„To, co zrobili kibice Legii, wzruszyło moje kibicowskie serce. Po raz pierwszy w życiu – Szacun dla kibiców Legii”.

Kibice Legii transparent

Punkt czwarty

Lipiec 2016. Za ten wpis i to zdjęcie postawiono posła przed komisją etyki poselskiej. Po „rozprawie” – odstąpiono od jakiegokolwiek karania posła.

Punkt piąty

Nieco wcześniej. Władze Legii ukarały osoby, które wywiesiły transparent. Na monitoringu zidentyfikowano trzy osoby i ukarano zakazami stadionowymi!

Punkt szósty

We władzach Legii są absolwenci prawa…

Reasumując!

Poseł, który rozpoczął popularyzację tego transparentu – nie został nawet skarcony! Mimo, że nie tylko „odnotował” fakt, ale dołożył do tego swoją osobistą ocenę.

Kibice, którzy transparent powiesili – zostali ukarani!

Nadrzędność prawa!

Jest takie pojęcie, jak „nadrzędność prawa”, które określa (w dużym skrócie) że regulamin klatki schodowej NIE MOŻE być niezgodny z „wyższymi” prawami Rzeczpospolitej!

Oczywiście – fakt braku kary dla posła – nie ma mocy prawnej dla władz Legii. Władze Legii ukarały kibiców po prostu za wywieszenie transparentu, którego treść nie dotyczy widowiska sportowego. Mieli do tego prawo!

Jednak – skoro treść tego transparentu została „pochwalona” przez posła, a potem, w sejmie uznano, że wszystko jest okej. Uznano tak w komisji etyki poselskiej.

Coś tu nie gra!

Dyskusja o transparencie!

UWAGA – takie oto argumenty podał poseł w swojej „obronie”:

To oryginalny kibicowski protest […] Kibice nie wywiesili tego hasła sami z siebie, kierowani czystą nienawiścią do postaci, które zostały wymienione na transparencie […] Wywieszenie hasła było konsekwencją pewnych wydarzeń, które miały miejsce tydzień wcześniej. Doszło wtedy do prowokacji wobec kibiców Legii Warszawa, która polegała na usiłowaniu przekonania społeczeństwa, iż to oni gwizdali na prezydenta RP, czym dopuścili się obrazy majestatu głowy państwa. Kibice Legii, wywieszając transparent, chcieli bardzo zdecydowanie zaprotestować przeciwko tego rodzaju prowokacyjnym zachowaniom. Hasło zamieszczone na transparencie to oryginalny sposób kibicowskiego protestu […] transparent nie był „wezwaniem do samosądu”. – Osobiście interpretuję treść hasła zupełnie inaczej […] Moim zdaniem, uwzględniając szerszy kontekst zdarzenia, hasło należy interpretować jako protest kibiców przeciwko wmanewrowywaniu ich w zachowania wymierzone przeciwko prezydentowi Dudzie, przeciwko temu, aby nie wykorzystywać ich jako narzędzia do walki w politycznym konflikcie, który aktualnie toczy się w Polsce”

Tera UWAGA!

„kibice transparentem nawiązywali do insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku. – Moim zdaniem kibice nie chcieli dokonywać żadnych samosądów, ale nawiązali bezpośrednio do historycznego wydarzenia, kiedy to zdrajcy zostali w odpowiedni sposób rozliczeni. Podobnie jak wtedy szubienica była narzędziem rozliczenia zdrajców, teraz jest ona symbolem takiego rozliczenia. Taka jest moja interpretacja.”

Insurekcja Kościuszkowska…

9 maja 1794 w Warszawie powieszeni zostali publicznie przywódcy Targowicy skazani na karę śmierci przez sąd kryminalny: biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło.

W sumie raptem kilka osób🙂

Udostępnij!

Dodaj komentarz