Wąsy Marszałka

Przepraszam, ale pozwolę sobie wyrazić swoją, prywatną, zapalczywą opinię o demonstracji, którą sprawił trener polskich lekkoatletów, 15 sierpnia 2013 w Moskwie, podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce.
Tego dnia, dnia Święta Wojska Polskiego i obchodów Cudu nad Wisłą, trener pojawił się na boisku – w stylizacji „na Marszałka”, z wąsami i charakterystycznej czapce.
Chciał w ten sposób zamanifestować swój patriotyzm.
Zamanifestował!

Trener Michał Krukowski powiedział w wywiadzie dla Eurosport.Onet.pl:
– We wszystkim staram się być perfekcjonistą. Oczywiście najczęściej mi nie wychodzi. Cieszę się jednak, że ten mój patriotyczny akcent został zauważony. Jako młody chłopak nie rozumiałem wielu rzeczy. Czasy jednak się zmieniły. Jako patriocie wiele spraw leży mi na sercu. Niektórzy twierdzą, że robię z siebie idiotę, ale ja dzięki takim zachowaniom przypominam o historii Polski. O tym, jak powinna być ona dla nas ważna. Zresztą, po tym, jak pokazałem się na stadionie w Moskwie, młodzież od razu uaktywniła się w Internecie. Uważam zatem, że to, co robię, jest taką formą edukacji.

Powiem Panu tak: Kiedy Jan Kowalczyk w mundurze Ludowego Wojska Polskiego zdobył w tej samej Moskwie (tylko, że wtedy była ona stolicą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich), w 1980 roku – złoty medal w konkursie skoków przez przeszkody i radziecka orkiestra grała polski hymn, a Kowalczyk w mundurze salutował – to była dopiero zajebista demonstracja patriotyzmu. Ludzie przed telewizorami – płakali, ja też. I nieważne było, że Polskie Wojsko ma „z przodu” Ludowe!
Osobiście wolałbym, żeby podczas Mistrzostw Świata i dekoracji polskiego zawodnika, na trybunie stał jego trener, oficer, we współczesnym mundurze. Osobiście wolałbym, żeby był to trener klubu Wojska Polskiego, kompetentny, dobrze opłacany, znający języki.

Piotr Szymanowski

Udostępnij!

Dodaj komentarz