Narodowa Cracovia – Szacunek!

Narodowa Cracovia upamiętniła Obrońców Krzyża w Nowej Hucie. Czytamy na profilu kibiców:

Chwała Obrońcom Krzyża!

W dzisiejszym dniu spotykamy się na osiedlu Teatralnym w 11 osób, aby po raz kolejny upamiętnić bohaterską postawę mieszkańców Nowej Huty, którzy stanęli w obronie krzyża.

Krzyż postawiony…

17 marca 1957 roku, u zbiegu ówczesnych ulic Marksa i Majakowskiego w miejscu gdzie miał zostać w przyszłości wybudowany kościół, stanął krzyż poświęcony przez metropolitę krakowskiego abp. Eugeniusza Baziaka. Pomimo wcześniejszej zgody na budowę kościoła, ówczesne władze zdecydowały, że jednak w ten miejscu postawią szkołę.

Reakcja władzy

Dnia 27 kwietnia 1960 roku, w godzinach porannych, władze przystąpiły do usunięcia krzyża. Spotkało się to jednak ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców Nowej Huty, którzy stanęli w jego obronie. Trwając pod krzyżem ludzie modlili się, śpiewali pieśni religijne i patriotyczne oraz składali kwiaty. Po godzinie 14 milicjanci zaczęli atakować ludzi stojących pod krzyżem. Napotkali jednak na zdecydowany opór, gdyż po zakończeniu zmiany, do broniących krzyża, po zakończeniu zmiany tłumnie dołączyli robotnicy z Kombinatu.

Walka!

W tym samym czasie swoje siły organizowała milicja a następnie wojsko. Do rozpędzenia wiernych milicjanci użyli gazu, wieczorem zaś wydano zgodę na użycie ostrej amunicji. Walki trwały aż do godziny 23.

CHWAŁA OBROŃCOM KRZYŻA!

NARODOWA CRACOVIA PAMIĘTA!

Od nas, od Kibole.pl

Panowie! Kibice! Szacunek dla Was za to, że pamiętacie o Historii. To dla Was jest Polska! Dbajcie o Polskę.

Szacunek!

Udostępnij!

Dodaj komentarz