Legia Poznań? Ciekawostka!

Legia Poznań – na pewno?

To historia bardzo dawna i mało znana. Klub o nazwie Legia istniał w Poznaniu! Grał w przedwojennej klasie A. Rywalizował z dzisiejszym Lechem, który wtedy nosił nazwę Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Obronnego.

Na przykład w roku 1935 pokonał Lecha (Sportowy Kolejowego Przysposobienia Obronnego) sześć do zera!

A było tak…

W roku 1922 kluby i stowarzyszania sportowe powstawały w każdym mieście odrodzonej Polski! W Poznaniu była już „Warta”, a powołano „Legię” – wiedząc wszak że taka istnieje już w Warszawie, Lwowie, Krakowie i Przemyślu. Po prostu „Legia” – oznaczało swego rodzaju hołd dla Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Lech Poznań też powstał w 1922 roku. Najpierw jako „Lutnia Dębiec” potem KPW.

Poznański Lech i poznańska Legia grały ze sobą – przed wojną 15 razy. Lech wygrał tylko trzy spotkania.

Po wojnie klub skazano na śmierć. W 1949 roku odgórnym nakazem władz klub wraz z pięcioma innymi stał się Związkowym Klubem Sportowym Ogniwo. Śmierć Stalina, polityczna odwilż połowy lat 50. sprawiła, że Legia na krótko wróciła jeszcze do gry. To były lata 1955 -1956, Legia grała w IV lidze (potem powstał z niej Energetyk).

Wielu prawdziwych kiboli i kibiców na pewno zna tę historię. Ale, nawet jeśli ją zna – czy zwróciliście uwagę na jedną, ważną sprawę. Po odzyskaniu niepodległości – w Polsce „rodził się sport”, „odradzały” kluby sportowe. A – jak było po II wojnie światowej? Kluby, stowarzyszenia – też się odradzały, ale komuniści bardzo szybko podporządkowali ten ruch – potrzebom swojej propagandy i wiele klubów z tradycjami poległo, zniknęło.

Ta pierwsza komuna niszczyła, ale w zamian coś jednak budowała!

Ta druga komuna, w „wolnej” Polsce – już tylko niszczy! Popatrzmy tylko na Warszawę. Nie ma ważnego, znaczącego klubu „Skra” – jego stadion jest w ruinie. Nie ma „milicyjnej” Gwardii Warszawa, nie ma „Warszawianki” i wielu, wielu innych. Za to jest Basen Narodowy.

W innych miastach też jest podobnie. Nawet jeśli w sensie infrastruktury cokolwiek przybyło – to z tradycją się rozprawiono.

No, ale przejdźmy do dnia dzisiejszego!

Legia Warszawa – Lech Poznań dziś [25.10.2015]

Przewidywane składy:

Przewidywane składy:

Legia Warszawa: Duszan Kuciak – Tomasz Brzyski, Igor Lewczuk, Jakub Rzeźniczak, Łukasz Broź – Tomasz Jodłowiec, Michał Pazdan, Dominik Furman, Michał Kucharczyk, Ivan Trickovski – Nemanja Nikolić

Lech Poznań: Jasmin Burić – Tamas Kadar, Paulus Arajuuri, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora – Abdul Aziz Tetteh, Karol Linetty, Maciej Gajos, Gergo Lovrencsics, Szymon Pawłowski – Kasper Hamalainen

źródło: SportoweFakty.pl

Udostępnij!

Dodaj komentarz