Młodzież – Ekstraklasa – prawda, czy mit? - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Artykuly Młodzież – Ekstraklasa – prawda, czy mit?

W ostatnich tygodniach sporo się pisze i mówi na temat zwiększonej liczby młodzieży, która pojawia się lub ma zacząć pojawiać się na boiskach ekstraklasy dzięki reformie ligowych rozgrywek. Większa ilość meczów oraz mniejsza zasobność klubowych kas ma wymusić na trenerach stawianie na wychowanków w większym wymiarze czasowym, aniżeli miało to miejsce do tej pory. Czy faktycznie jest w tym względzie tak kolorowo?

Autor: gladysh13 – prześledził temat na podstawie trzech tegorocznych kolejek ligowych. Jego wnioski poniżej, w skrócie:

Sezon 2012/13

Żeby mieć skalę porównawczą, przeanalizowałem najpierw liczbę młodzieżowców oraz ich czas gry w ekstraklasowych klubach podczas poprzedniego sezonu. Jako że jest to mój prywatny ranking, pod uwagę brałem tylko graczy, którzy w dniu rozpoczęcia sezonu, nie mieli ukończonych 20 lat, czyli w tym przypadku urodzonych nie wcześniej niż 18. sierpnia 1992 roku. Wydaje mi się, że przyjęta granica jest słuszna, mając w pamięci „ciągle młodych i utalentowanych” 25-latków, biegających po polskich boiskach. Przez przyjętą przeze mnie granicę, do rankingu nie załapali się choćby urodzeni miesiąc wcześniej Bartosz Bereszyński i Dominik Furman. Pod uwagę brałem także obcokrajowców.

Na pierwszy rzut oka widać, które zespoły faktycznie stawiają na młodość, a które zwyczajnie ten element olewają. Oczywiście każda sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, mając na uwadze np. problemy finansowe w Widzewie, czy sytuację Bełchatowa w rundzie rewanżowej po przetasowaniach w kadrze zespołu. Może dziwić liczba młodych w Legii, którą chwali się za wzorowe korzystanie z usług młodych graczy. Musimy jednak pamiętać o wspomnianych wyżej Furmanie i Bereszyńskim, którzy nie zmieścili się w rankingu z urodzin kilka miesięcy za późno, a odgrywali dużą rolę w drużynie Mistrza Polski.

Całość na:

Wrocławskie spojrzenie na Legię

gladysh13

www.warszawa-sport.pl

Na zdjęciu wykonanym w 2010 roku zawodnicy klubu SEMP Warszawa, zdjęcie: Leonard Karpiłowski

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij