Cracovia, Pogoń, wstyd…

Cracovia vs Pogoń – bijatyka

29 maja 1993 w Chorzowie, przed spotkaniem reprezentacji Polski i Anglii, w tramwaju doszło do bójki fanów Pogoni i Cracovii. W wyniku zadanych ciosów nożem zmarł Andrzej „Faraon” Kujawa, 20-letni kibic Pogoni. Pamięć tamtych wydarzeń jest wciąż bolesna, jak otwarta blizna.

Mecz!

Mecz Cracovia KrakówPogoń Szczecin rozegrany w sobotę (18 kwietnia) był tego dowodem.

W drugiej połowie meczu na trybunie gospodarzy pojawiła się flaga (nóż wbity w puszkę paprykarzu) w oczywisty sposób nawiązująca do wydarzeń z 1993 roku.

Do tego transparent z napisem „Cracovia – Pogoń 1:0”, oraz przyśpiewki fetujące śmierć kibica Pogoni Szczecin.

Kibice Pogoni Szczecin poczuli się sprowokowani i zaczęło się…

Oświadczenie

Zarząd Pogoni Szczecin wydał oświadczenie, w którym czytamy:

„Mamy nadzieję, że Ekstraklasa SA i Polski Związek Piłki Nożnej nie przejdą obojętnie obok wydarzeń z sobotniego meczu. Fetowanie morderstwa z premedytacją, jest najohydniejszą formą zachowania i zarazem kompletnego wynaturzenia. Jako Zarząd Pogoni Szczecin SA mówimy stanowcze NIE takiej eskalacji zła i żądamy zdecydowanej reakcji. Mamy także nadzieję, że osoby dopuszczające się czynów takich jak epatowanie zabójstwem będą bezwzględnie wykluczane ze społeczności kibiców i nie będą mieć wstępu na żadne stadiony. Ich zachowania godzą w dobre imię polskiej piłki i w jednej chwili burzą wizerunek, na który wiele osób pracuje latami. Jednocześnie informujemy, że prezes Pogoni Szczecin S.A. Jarosław Mroczek skierował również list do Prezesa Zarządu MKS Cracovia SSA Janusza Filipiaka, w którym żąda podjęcia określonych działań, by nie dopuścić do podobnych zdarzeń w przyszłości.”

Czy można jakoś skomentować te wydarzenia? Nie podejmiemy się tego. A co Wy sądzicie o tej sprawie?

Udostępnij!

Dodaj komentarz