Niech wygra Szpilka!

Polsat Boxing Night w Krakowie już blisko, tuż, tuż… Sześć dobrych walk, w tym ta najważniejsza. Co wyniknie, jeśli wygra Tomasz Adamek? Dla polskiego boksu zawodowego… nic. Dla Tomasza Adamka… też niewiele. Jeśli pokona „Szpilę” będzie to znaczyło, że Artur jeszcze nie reprezentuje klasy uprawniającej do bardzo ważnych walk. Natomiast, jeśli Artur wygra – stanie się na pewno silniejszy psychicznie i, dla promotorów, będzie już znaczył wiele więcej. „Góralowi” nic się nie stanie, po prostu zamknie swoją bogatą karierę i tyle.

Zatem – niech wygra Artur Szpilka. Niech się powtórzy „koło historii” i tak jak Adamek „zakończył” karierę Andrzeja Gołoty, niech Artur, symbolicznie przejmie rękawice od Tomasza. Najlepiej będzie też, jeśli walka rozstrzygnie się przed czasem, żeby nie było żadnych wątpliwości. A, jakie są Wasze typy i opinie?

Polsat Boxing Night

Walka wieczoru:

Waga ciężka (10 rund): Tomasz Adamek – Artur Szpilka

Pozostałe walki:

Waga 74 kg (10 rund): Grzegorz Proksa – Maciej Sulęcki

Waga 77.3 kg (8 rund): Dawid Kostecki – Andrzej Sołdra

Waga junior półśrednia (10 rund): Michał Chudecki – Michał Syrowatka

Waga półśrednia (8 rund): Łukasz Maciec – Michał Żeromiński

Waga 58.5 kg (6 rund): Rafał Kaczor – Piotr Gudel

Konferencja prasowa:

Zwiastun walki:

Adamek o walce:

filmy ringpolskapl

Artur „Szpila” Szpilka

Urodzony w 1989 roku w Wieliczce. Uprawiał karate. Mając 12 lat zaczął treningi w klubie Górnik Wieliczka. Nie były to jednak jego jedyne zajęcia. Kibicował Wiśle Kraków. Podczas derbów Krakowa stoczył walkę z kibicem Cracovia Kraków. Tę walkę dostrzegł trener – Pan Włodzimierz Ćwierz i zaproponował regularne treningi. Pod opieką Pana Włodzimierza – „Szpila” (mając 19 lat) wywalczył amatorskie mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej, wygrał Turniej o Złotą Rękawicę Wisły, został wicemistrzem Europy kadetów, zdobył złoto na MP Seniorów.

Nie zakwalifikował się na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku i przeszedł na zawodowstwo.

Stoczył 5 walk w kategorii junior ciężkiej i w roku 2009, podczas oficjalnego ważenia przed walką z Wojciechem Bartnikiem – został aresztowany i osadzony, gdyż uprawomocnił się wyrok 18 miesięcy pozbawienia wolności za pobicie.

Po odbyciu kary kontynuował zawodową karierę.

Senol Cente, Mihály Német, Viktor Szalai, Zoltán Kállai, Jeremy May, Ramiz Hadžiaganović, David Williams, Owen Beck, David Saulsberry, Terrance Marbra, Gonzalo Omar Basile, Jameel, McCline, Mike Mollo, Taras Bidenko, Brian Minto, Mike Mollo – to lista pokonanych zawodników w kolejnych 16. walkach.

Passę zwycięstw przerwał Bryant Jennings w styczniu 2014 roku.

Tomasz „Góral” Adamek

Urodził się w 1976 roku, w Żywcu. Zaczął treningi w klubie Góral Żywiec pod okiem trenerów Stefana Gawrona i Stanisława Orlickiego. W 1992 roku Adamek przeszedł do GKS Jastrzębie, gdzie trenował pod kierunkiem Kazimierza Rochalskiego. Później trafił do Concordii Knurów, szkolony przez Zbigniewa Kickę (pierwszego polskiego medalistę mistrzostw świata).

Po osiągnięciu pierwszych sukcesów na ringu został powołany do kadry, gdzie indywidualne treningi prowadził z nim Janusz Gortat (dwukrotny medalista olimpijski w wadze półciężkiej).

Pierwszy tytuł mistrza Polski seniorów Adamek zdobył w 1995 roku – w wadze średniej, mając niespełna 19 lat. W 1996 roku wywalczył ponownie mistrzostwo Polski w wadze średniej, a w 1997 wicemistrzostwo w wadze półciężkiej.

W 1997 roku uczestniczył w mistrzostwach świata w Budapeszcie (odpadł w 1/8 finału turnieju wagi średniej)[2].

W 1998 roku jako jedyny z Polaków stanął na podium mistrzostw Europy w Mińsku, zdobywając brązowy medal – w wadze półciężkiej. W boksie amatorskim Adamek stoczył 120 walk, z których 108 wygrał.

W 1999 roku zrezygnował z przygotowań do igrzysk w Sydney i zdecydował o przejściu na zawodowstwo. Podpisał profesjonalny kontrakt z grupą Andrzeja Gmitruka – Boxing Europe, a jego pierwszym promotorem został Brytyjczyk cypryjskiego pochodzenia – Panos Eliades, prowadzący wcześniej m. in. Lennoxa Lewisa.

Bilans walk zawodowych „Górala” to

Zwycięstw: 49 (KO – nokautów: 29, walk zakończonych na punkty: 20). Przegranych: 3 (KO – nokautów: 1, walk zakończonych na punkty: 2). Remisów: 0′

Udostępnij!

Dodaj komentarz