„Nasze Igrzyska” – wspaniała inicjatywa!

Często myślę o sporcie, chyba to nic dziwnego. W końcu o czym mam myśleć. Jako Polak, jako kibol – szukam odpowiedzi na pytanie: „Czy sport ma być państwowy, czy prywatny?” Do czego nam, obywatelom sport jest potrzebny?

To bardzo długa i skomplikowana dyskusja, do której dopiero się przymierzamy na naszej stronie. Ale… Dziś, zajrzałem na profil Marleny Wawrzyniak. Miałem do niej sprawę (i nadal mam, bo nie odpisuje). W każdym razie, patrzę i widzę „Nasze Igrzyska”. Wszedłem i zobaczyłem tabelę. Od lewej – dyscyplina, a raczej związek, który ją reprezentuje, liczba medali złotych, srebrnych, brązowych… Ciekawe, pomyślałem.

Na pierwszym miejscu:

Aeroklub Polski Lotnictwo, szybownictwo, lotnie, para lotnie, modelarstwo z wynikiem: 11, 7, 7;

Miejsce drugie, kto by się spodziewał:

Polski Związek Karate Tradycyjnego z wynikiem 7, 10, 3;

Trzecie miejsce to zapasy łącznie z grapplingiem i tu coś mi się nie zgadza, ale patrzmy spokojnie na wynik:

Polski Związek Zapaśniczy (grappling, zapasy) z wynikiem: 6, 4, 10;

Na miejscu czwartym mój ulubiony…

Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju siłowego, plus (znów to mi się nie zgadza) Strongman z rezultatem 4, 6, 3;

Dane dotyczą roku ubiegłego.

Ciekawe zestawienie! Od razu, jako patriota (nieco sentymentalny i staroświecki) pomyślałem – ileż to razy, za sprawą Lotników sportowych, Karateków, Zapaśników, Kulturystów – rozbrzmiewał polski hymn? Oraz – jak mało osób o tym wie?

Tabelę opublikowano na profilu Nasze Igrzyska.

Od razu skierowałem do autora szereg pytań i poniżej jego odpowiedzi.

Kiedy założyłeś profil Nasze Igrzyska?

16 września ubiegłego roku. Najpierw zacząłem wyróżniać polskie sukcesy na najważniejszych imprezach, następnie powoli – zacząłem zapraszać na profil naszych medalistów.

Proszę o kilka słów o sobie.

Takie rzeczy powinni tworzyć jacyś sławni ludzie albo organizacje. Jak mam siebie przedstawić? Kibic sportowy? Kibic wszystkich dyscyplin? Może wtedy tego nikt nie brać na poważnie.

O to się nie martw!

Wolałbym o sobie nie pisać, może tylko tyle, że kiedyś zainteresowały mnie Igrzyska Olimpijskie, później znalazłem dużo informacji o innych sportach, których nie ma w tych Igrzyskach i tak się zaczęło. Fascynacja tym, że jest wiele odmian sportów, że ludzie wymyślają coś na pozór dziwnego, z czego rodzi się rywalizacja, zdrowa rywalizacja, rozwija się i staje się poważną dyscypliną sportową, to jest niezwykłe. Im więcej poznawałem rodzajów sportowej rywalizacji tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że ta fajna Idea Olimpijska, która mnie zachwyciła staje się tutaj bezradna. To chyba wszystko do pierwszego pytania.

Powiem szczerze, że jak to „Im więcej poznawałem rodzajów sportowej rywalizacji tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że ta fajna Idea Olimpijska, która mnie zachwyciła staje się tutaj bezradna.” przeczytałem to pomyślałem sobie, że musimy się poznać i pogadać, a w przyszłości współpracować. Jak mógłbyś przedstawić ideę profilu?

Jaki ma cel? Jak połączyć wszystkie sporty razem i po co? Żeby było sprawiedliwie. Tak wtedy myślałem, ale teraz to są banały, na które nikt nie zwraca uwagi. Teraz chodzi mi o co innego. O zwykłą promocję sportu. Chyba fajnie to ująłem ostatnio w moim poście, kiedy pochwaliłem się patronatem honorowym przez Start-Sport, więc powtórzę. Nasze Igrzyska jak zdążył ktoś zauważyć to jedna wielka promocja sportu, jednak z tym wyjątkiem, że poprzez promocję jak największej ilości dyscyplin sportowych, a nie poprzez skupianie się tylko na tych popularnych. Jak najwięcej sportów daje nam jak najwięcej Bohaterów, czyli jak najwięcej gwiazd do naśladowania, to przyciąga i zachęca do uprawiania sportu najbardziej, tak myślę. Dlaczego poprzez Igrzyska? Bo to się sprawdziło i sprawdza w Igrzyskach olimpijskich, tak samo się sprawdzi w Igrzyskach dla wszystkich. Jak je zorganizować? To proste, niczego nie trzeba organizować, bo tak naprawdę wielkie Igrzyska odbywają się na naszych oczach co roku, tylko musimy je nazwać i w odpowiedni sposób zjednoczyć. Taki mam cel i to jest moje marzenie „Igrzyska dla wszystkich sportów”.

Co masz na myśli pisząc „Wspólna reprezentacja”?

Co to znaczy „Idea wspólnej reprezentacji”? Wiadomo, że moje marzenie Igrzysk dla wszystkich jest na razie tylko marzeniem, dlatego postanowiłem, aby pomysł narodził się na razie w Polsce. Facebook okazał się tu bardzo pomocny, ponieważ dzięki niemu mogę spytać się bezpośrednio najbardziej zainteresowanych, czyli sportowców czy taka Idea Wspólnej Rywalizacji była by dla nich korzystna. Na razie udaje mi się gromadzić pewną ilość osób zainteresowanych, co z tego wyniknie, zobaczymy, myślę, że na początek Idea wspólnej reprezentacji jest dobrym początkiem dla nowej Idei sportowej. Chodzi mi aby każdy kto odnosi sukces właśnie w takiej dyscyplinie powiedzmy to mniej docenianej poczuł, że pracuje nie tylko dla siebie, ale też dla całej wspólnej reprezentacji, że jego wynik staje się teraz ważny, a nie zamieciony w kąt. Dlatego stworzenie Wspólnej reprezentacji Polski jako instytucji – czy jako umownej na razie inicjatywy ma tutaj sens. Oczywiście tutaj trzeba teraz pomyśleć jak to zrobić.

Dziękuję za rozmowę i jesteśmy w kontakcie.

Moim zdaniem, z tego pomysłu może wyniknąć bardzo wiele dobrego. Sport jest jeden! Sport jest NASZ, nie dajmy go dzielić na lepsze i gorsze dyscypliny, nie dajmy go „wyceniać” urzędnikom.

Liczy się to – ile razy, dzięki temu, że polski zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium – ludzie usłyszeli „POLAND”?

Ile razy, słysząc „POLAND” – ludzie patrzyli z uznaniem na nasze barwy i godło? Na pewno częściej, niż słuchając naszych polityków…

Piotr Szymanowski

Udostępnij!

Dodaj komentarz