Galeria „Kibice na zdjęciach Jana Rozmarynowskiego”. Zapraszamy!

Kibice w fotografiach Jana Rozmarynowskiego

Autobus eskortowany przez Milicję Obywatelską. Rok 1983, kibice jadą do Chorzowa na mecz Polska (Polska Republika Ludowa) kontra Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. To były czasy!

Kolejne zdjęcie: Warszawa, korty Legii w 1977 roku. Mecz w rozgrywkach o Puchar Davisa. Polska gra z Republiką Federalną Niemiec. A ja – tam byłem i na to patrzyłem (Piotr Szymanowski).

[nggallery id=8]

Autor zdjęć – Jan Rozmarynowski jest w polskich sportach sylwetkowych, siłowych i innych dyscyplinach „od zawsze”. Zawsze powtarzam, że jeśli ktoś mówi, że uprawiał kulturystykę, trójbój siłowy czy podnoszenie ciężarów w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i później – a nie ma go na zdjęciach Jana Rozmarynowskiego – to znaczy, że kłamie! Jan fotografuje już (nie wymawiając) ponad pięćdziesiąt lat. Warszawiak, absolwent słynnego Technikum Fotograficznego na Cichej. Reporter w kultowym piśmie „Sport dla Wszystkich”, równie kultowego „Sportowca” oraz „Atlety”. Jako jedyny w kraju dokumentował od 1961 roku wszystkie, kolejne mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów!
Drugą pasją Jana Rozmarynowskiego jest kulturystyka,którą uprawia nieprzerwanie od 1 kwietnia 1960 roku w warszawskim Herkulesie (przez 8 lat był także społecznym prezesem tego klubu). W swojej wieloletniej karierze zawodowej bywał praktycznie na wszystkich wielkich i małych imprezach, we wszystkich niemal dyscyplinach sportowych. Bo mało jest w Polsce fotoreporterów, którzy tak jak popularny „Rozmaryn”- wiedzieliby na czym polega sport i jego tajemnice,z których największa polega na tym,aby w określonym czasie znalezć się we właściwym miejscu. I zrobić zdjęcie…
Dorobek zawodowy:
Album sztafeta fotoreporterów Wyd.KAW 1980 r.
Z piłką do Europy
Najlepsi sportowcy XX wieku
Jest autorem zdjęć w wielu książkach i albumach Bogdana Tuszyńskigo,znanego dziennikarza radiowego,historyka sportu
Album Kazimierz Górski i Jego Orły
Album Sławy Polskiego Sportu
90-lat na olimpijskim szlaku
Kroniki Sportu Polskiego
Książki o tematyce kulturystycznej- autor Henryk Jasiak
Współczesny Herkules,Kulturystyka,Tajemnice ciała,Kulturystyczne ABC,Magia ciała,Herkules z Saskiej Kępy.

Udostępnij!

Dodaj komentarz