Klasyfikacja medalowa Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Nagłówek Klasyfikacja medalowa Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016

UWAGA! Tekst przeznaczony dla osób powyżej pięćdziesięciu lat!

Przyczynek pierwszy, z dnia 10 czerwca 2013.

Dwie uroczystości, dwie stolice

Refleksja osobista: Piotr Szymanowski

W maju, w centrum Moskwy, na Placu Czerwonym odbyła się coroczna impreza pod nazwą „GTO” (ГТО). Ten skrót oznacza „Gotowy do poświęceń, wysiłku i obrony (ojczyzny). Ruch sportowy GTO wywodzi się jeszcze z czasów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jego celem było wtedy – i jest to tej pory – rozwój sportowy dzieci i młodzieży, oraz budowanie patriotyzmu i dumy ze swojej ojczyzny. Sprawne fizycznie i patriotycznie wychowane młode pokolenie to elita późniejszych sił i formacji mundurowych (i nie tylko mundurowych). Moja moskiewska przewodniczka Nastia, z dumą nosi na pięknym dekolcie srebrną odznakę GTO. Pokazuje mi rozmach imprezy, w której udział wzięli czołowi sportowcy Rosji, a tłumy widzów, z dumą pozowały do zdjęć ze swoimi idolami.

Była piękna, słoneczna pogoda…

W czerwcu, na peryferiach Warszawy odbył się Piknik Olimpijski. Rozwydrzone dzieciaki zajadały się watą na patyku, kaszanką i karkówką. Moja warszawska przewodniczka odjechała znudzona. W drugiej godzinie pikniku – nastąpiła gwałtowna burza i ekstremalne opady deszczu. Publiczność w panice uciekła. Stoiska opustoszały… Metro zostało zalane. Służby ewakuowały ludzi z samochodów na jednej z głównych arterii miasta.

Ministrem sportu Rosji jest Witaliy Leontevith Mytko (Мутко, Виталий Леонтьевич)

Merem Moskwy jest Sergey Semenovith Sobijanin (Собянин Сергей Семёнович)

Ministrem sportu w Polsce jest Joanna Mucha

Prezydentem Warszawy jest Hanna Gronkiewicz Waltz

 

Letnie Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012

Klasyfikacja medalowa

Pozycja – kraj – złote – srebrne – brązowe – razem

4 – Rosja – 24 – 26 – 32 – 82;

30 – Polska – 2 – 2 – 6 – 10.

 

„Na Czerwonym Placu jest pusto…

Albo może tak mi się śni?

Ktoś za rękę wziął mnie po cichutku,

Natalii?

Czy to ty?”

Gilbert Becau* „Nathalie”, tłumaczenie Piotr Szymanowski (1977)

*Gilbert Becau – poprzednik Gérarda Depardieu

Autor
Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij