Studenci vs Kibice!

Dwie grupy społeczne. Pozornie to zbiory osobne, choć mogą się zazębiać. Student może być kibicem, a kibic studentem. I z jedną, i z drugą grupą powiązane są wartościujące skojarzenia. Student – gość wesoły, czasem bidny, daje korepetycje gimnazjalistkom, baluje w akademiku, zakuwa przed sesją, robi kabarety, czasem wynalazki.

Kibic – bandyta lub dla innych patriota. Robi zadymy, odpala pirotechnikę, ale też porządkuje groby Bohaterów pomaga Kombatantom i domom dziecka.

O studentach piszą wszystkie media z okazji Juwenaliów. Ale – UWAGA! – nigdy nie spotkasz ostrzeżeń, przed nadchodzącą zabawą. Trafiają się w prasie lokalnej zaproszenia.

O kibicach pisze się, gdy nadchodzi kolejna kolejka rozgrywek.

Gdy w akademikach i na ulicach opadnie już „bitewny kurz” – media zaczynają podsumowania:

Juwenalia – zniszczona infrastruktura miejska, zachowanie (tu filmy) gorszące i szokujące, pijani, naćpani, zarzygani. Nagle – następuje całkowite wyciszenie tematu.

Natomiast po meczach – temat jest eksploatowany do oporu. Ile butelek na trawie, ilu zatrzymanych, co poniszczone, kto w szpitalu.

Kolejny dzień – i czas na kary.

Kibice stają przed sądami, dostają zakazy stadionowe i inne dotkliwe kary.

Studenci – wracają na uczelnie i tylko czasem, jakiś kabaret wspomni i pijanych Juwenaliach z braku innych tematów.

Dwie grupy społeczne. Totalnie różne traktowanie. Zarówno przez media, przez władze typu policja, prokuratura, czy sąd, jak i te przypisane statusowi – władze uczelni dla studentów i władze piłkarskie (kluby i zakazy) dla kibiców.

Czy słyszeliście kiedyś o „zakazie uczelnianym” – który odbierałby prawo studiowania temu, kto wyjątkowo narozrabiał na juwenaliach?

Skąd to się bierze?

Być może władze i media nadal uważają studentów za „przyszłość narodu”, a kibiców za element, którego należy się pozbyć. Tyle tylko, że władze się mylą! To nie studenci, kupujący marną wiedzę od równie marnych wykładowców będą zmieniać Polskę. Jedyną grupą społeczną, która jest w stanie naprawić nasz kraj są Kibice. Dlatego właśnie na nich skierowane są medialne armaty.

Na koniec krótki cytat z Lecha Makowieckiego:

„Większość młodych mężczyzn w Polsce – uwolniona przez rząd PO z powszechnego obowiązku służby wojskowej – nie czuje potrzeby włączenia się w proces zapewnienia bezpieczeństwa Ojczyźnie i sobie samym. I pies im mordę lizał.
Natomiast dojrzewa młode pokolenie ludzi rozsądnych, a przy tym pasjonatów historii, fanów żołnierzy wyklętych, wielbicieli narodowych powstań, bitew i miłośników militariów. Oni sami z siebie tworzą koła strzeleckie i kluby rekonstruktorów, dbają o kondycję fizyczną, biegają na torach przeszkód, uprawiają triatlon, pięcio- czy dziesięciobój, ćwiczą sporty walki… I inwestują w to swoje „hobby” czas i własne pieniądze.. [..] Kto miałby to sfinansować? Ano państwo, najlepiej z podatków ściąganych tych, którzy nie mają ochoty włączyć się czynnie w proces obrony kraju”

Całość:

Udostępnij!

Dodaj komentarz