Polska Mistrzem Polski!

Wszedłem na stronę Polskiego Związku Kulturystyki i Fitness, a tam:

„ZAWODY FUTUREBODY BEZ AKCEPTACJI PZKFiTS!

W związku z pytaniami zawodników i działaczy PZKFiTS, informujemy że zawody „Futurebody” które mają się odbyć w Zgorzelcu w dniu 28 czerwca br., nie zostały zgłoszone do Kalendarza Imprez PZKFiTS i nie uzyskały akceptacji. Organizator reklamuje je jako „otwarte dla zawodników wszystkich federacji”, co stoi w sprzeczności z przepisami IFBB i PZKFiTS. Zawodnicy, działacze i sędziowie PZKFiTS, którzy wezmą udział w tych zawodach narażają się na zwieszenie w prawach członka PZKFiTS i zawodnika/działacza IFBB.”

Teraz czas na długi (ale chyba ciekawy) artykuł:

Nadchodził ostatni kwietniowy weekend… Jakiś czas temu zajmowałem się pisaniem o kulturystyce i fitness, stąd też wśród znajomych „na profilu” oraz (na szczęście) tych prawdziwych mam wiele zawodniczek, zawodników, trenerek, trenerów i sędziów w sportach sylwetkowych. Właśnie tak w okolicach 25, 26, 27 kwietnia dosłownie „wysypało” dziesiątki zdjęć. Forma „za pięć dwunasta”, „jeszcze tylko kilkanaście godzin”, „trzymajcie kciuki” – takie podpisy. Czasem Pani lub Pan Trener dumnie pokazuje swoją podopieczną lub podopiecznego.

Portale społecznościowe niesamowicie przybliżają codzienny trud przygotowań startowych w kulturystyce i fitness. Kibice i rywale na bieżąco znają formę konkretnej osoby. Dla trenerów i samych zawodników jest to też doskonała dokumentacja efektów wielomiesięcznych przygotowań.

Patrzyłem na znajome twarze i mięśnie z uśmiechem nostalgii. Tego – znam od 20 lat, już zakończył karierę, a teraz – wraca. Inna, czy inny – dziś w roli trenera lub sędziego. Jak wyglądają? Co się zmieniło? Z takimi emocjami śledziłem ten „festiwal sylwetek”.

Aż tu nagle! Coś mi się nie zgadza!

Jedni piszą, że jadą na Mistrzostwa Polski w Kulturystyce do Kielc, a inni – do Tczewa!

No cóż… Może nie ogarniam? Trzeba sprawdzić! Dzwonię, wchodzę na odnośne strony i dowiaduję się, że: W tych samych dniach, w dwóch różnych miastach Polski odbyły się zawody, w których stawką były tytuły Mistrzyń i Mistrzów Polski w Kulturystyce i Fitness!

Polak potrafi!

W Kielcach, od 25 do 27 odbywały się:

Mistrzostwa Polski Kobiet, Mężczyzn i Par w Kulturystyce i Fitness. Organizatorem był Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Tymczasem w Tczewie walczono na:

Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Fitness. Z tym, że do nazwy dodano jeszcze WFF-WBBF.

Okej! Rozumiem! Kiedyś pisano, że „jeden sport równa się jeden związek” i broniono tej formuły jak fortecy. Coś się chyba pozmieniało? Są dwa związki [?]… no właśnie! Związki, polskie związki sportowe, czy stowarzyszenia? A może – federacje?

Powinienem się tym zająć, pomyślałem i pozyskałem odpowiednią wiedzę. W skrócie jest tak: PZKFiTS – jest polskim związkiem sportowym, podległym i finansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jego międzynarodowym „parasolem” jest Federacja IFBB.

Czym natomiast jest WFF-WBBF? Jeszcze nie wiem! Ale, staram się dowiedzieć. Już jestem blisko i po wielu rozmowach wiem, że w Polsce jest Federacja (to ważne) „podczepiona” pod międzynarodową Federację WFF-WBBF. Wiem, że nie jest w żaden sposób związana z Ministerstwem Sportu.

Wiem też, że fitness i kulturystyka według zasad IFBB i WFF-WBBF różnią się w istotny sposób. Mimo, że większość z osób nie związanych bardziej ze sportami sylwetkowymi odczuwa instynktownie, że kulturysta to muskularny gość, a fitnesska to lekko muskularna kobieta – szczegóły się różnią.

Dotyczy to: kategorii wagowych w jednej a wzrostowych w drugiej federacji. Dotyczy sposobu rozgrywania konkurencji, podziału ze względu na wiek uczestników, kryteriów oceny i wielu innych jeszcze drobiazgów.

Jestem już prawie gotowy do komunikatywnego wyjaśnienia czytelnikom – co się dzieje w polskiej kulturystyce i polskim fitness. Czy na pewno?

Po wspomnianym kwietniowym weekendzie, na mojej tablicy znów pojawiają się zdjęcia. Tym razem z medalami, nad obfitym jedzonkiem, z rodzinami, z ekipami, w podpisach podziękowania za wspieranie, dla trenerów, kibiców, sponsorów. Znów znajome twarze i mięśnie!

Zabieram się do pisania artykułu pod tytułem: „Kto jest Mistrzem Polski?” – banalny tytuł, ale liczę że treść będzie pasjonująca.

A tu nagle, jak nie p…e! Trafiam na plakat reklamujący… Kolejne Mistrzostwa Polski! 10 maja, w Żaganiu!

Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness Federacji NAC Polska!

W tym momencie – znów nie wiem, o co chodzi:-)

Ale, z całego serca życzę wszystkim uczestnikom każdych zawodów w fitness i kulturystyce – jak najlepszych osiągnięć międzynarodowych, wspaniałej walki i osobistego zadowolenia z wykonanej pracy!

jedenNa

Sporty sylwetkowe od lat są w Polsce popularne. To, że na skutek wielu czynników, zdają się być „podzielone” na trzy „formacje” nie ma już chyba znaczenia. Ważne jest to, że większość zawodników, trenerów, sędziów i organizatorów odnosi się do siebie z szacunkiem i sympatią. Ministerstwo Sportu i Turystyki nigdy nie nadążało za faktami i można tylko mieć nadzieję, że zniknie. A wtedy – poradzą sobie te struktury, które będą najlepiej przygotowane.

A co do zakazu, który wydał PZKFiTS „swoim” zawodnikom, jeśli chodzi o wspomniane na początku zawody „Futurebody”… Tak niestety już będzie i musi być. Wszystko, oczywiście, może się odbywać w miłej lub niemiłej atmosferze, ale prawie każda federacja, w prawie każdej dyscyplinie sportu przyjęła, że nie zezwala na start w „konkurencyjnych” zawodach.

Niedawno dowidziałem się, ża AIBA (International Boxing Association) zakazuje zawodnikom, trenerom, sędziom uczestniczyć w jakichkolwiek innych sportach walki. Na przykład być w narożniku zawodnika MMA.

Udostępnij!

Dodaj komentarz