Polska Mistrzem Polski! - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Inne Polska Mistrzem Polski!

Wszedłem na stronę Polskiego Związku Kulturystyki i Fitness, a tam:

„ZAWODY FUTUREBODY BEZ AKCEPTACJI PZKFiTS!

W związku z pytaniami zawodników i działaczy PZKFiTS, informujemy że zawody „Futurebody” które mają się odbyć w Zgorzelcu w dniu 28 czerwca br., nie zostały zgłoszone do Kalendarza Imprez PZKFiTS i nie uzyskały akceptacji. Organizator reklamuje je jako „otwarte dla zawodników wszystkich federacji”, co stoi w sprzeczności z przepisami IFBB i PZKFiTS. Zawodnicy, działacze i sędziowie PZKFiTS, którzy wezmą udział w tych zawodach narażają się na zwieszenie w prawach członka PZKFiTS i zawodnika/działacza IFBB.”

Teraz czas na długi (ale chyba ciekawy) artykuł:

Nadchodził ostatni kwietniowy weekend… Jakiś czas temu zajmowałem się pisaniem o kulturystyce i fitness, stąd też wśród znajomych „na profilu” oraz (na szczęście) tych prawdziwych mam wiele zawodniczek, zawodników, trenerek, trenerów i sędziów w sportach sylwetkowych. Właśnie tak w okolicach 25, 26, 27 kwietnia dosłownie „wysypało” dziesiątki zdjęć. Forma „za pięć dwunasta”, „jeszcze tylko kilkanaście godzin”, „trzymajcie kciuki” – takie podpisy. Czasem Pani lub Pan Trener dumnie pokazuje swoją podopieczną lub podopiecznego.

Portale społecznościowe niesamowicie przybliżają codzienny trud przygotowań startowych w kulturystyce i fitness. Kibice i rywale na bieżąco znają formę konkretnej osoby. Dla trenerów i samych zawodników jest to też doskonała dokumentacja efektów wielomiesięcznych przygotowań.

Patrzyłem na znajome twarze i mięśnie z uśmiechem nostalgii. Tego – znam od 20 lat, już zakończył karierę, a teraz – wraca. Inna, czy inny – dziś w roli trenera lub sędziego. Jak wyglądają? Co się zmieniło? Z takimi emocjami śledziłem ten „festiwal sylwetek”.

Aż tu nagle! Coś mi się nie zgadza!

Jedni piszą, że jadą na Mistrzostwa Polski w Kulturystyce do Kielc, a inni – do Tczewa!

No cóż… Może nie ogarniam? Trzeba sprawdzić! Dzwonię, wchodzę na odnośne strony i dowiaduję się, że: W tych samych dniach, w dwóch różnych miastach Polski odbyły się zawody, w których stawką były tytuły Mistrzyń i Mistrzów Polski w Kulturystyce i Fitness!

Polak potrafi!

W Kielcach, od 25 do 27 odbywały się:

Mistrzostwa Polski Kobiet, Mężczyzn i Par w Kulturystyce i Fitness. Organizatorem był Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Tymczasem w Tczewie walczono na:

Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Fitness. Z tym, że do nazwy dodano jeszcze WFF-WBBF.

Okej! Rozumiem! Kiedyś pisano, że „jeden sport równa się jeden związek” i broniono tej formuły jak fortecy. Coś się chyba pozmieniało? Są dwa związki [?]… no właśnie! Związki, polskie związki sportowe, czy stowarzyszenia? A może – federacje?

Powinienem się tym zająć, pomyślałem i pozyskałem odpowiednią wiedzę. W skrócie jest tak: PZKFiTS – jest polskim związkiem sportowym, podległym i finansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jego międzynarodowym „parasolem” jest Federacja IFBB.

Czym natomiast jest WFF-WBBF? Jeszcze nie wiem! Ale, staram się dowiedzieć. Już jestem blisko i po wielu rozmowach wiem, że w Polsce jest Federacja (to ważne) „podczepiona” pod międzynarodową Federację WFF-WBBF. Wiem, że nie jest w żaden sposób związana z Ministerstwem Sportu.

Wiem też, że fitness i kulturystyka według zasad IFBB i WFF-WBBF różnią się w istotny sposób. Mimo, że większość z osób nie związanych bardziej ze sportami sylwetkowymi odczuwa instynktownie, że kulturysta to muskularny gość, a fitnesska to lekko muskularna kobieta – szczegóły się różnią.

Dotyczy to: kategorii wagowych w jednej a wzrostowych w drugiej federacji. Dotyczy sposobu rozgrywania konkurencji, podziału ze względu na wiek uczestników, kryteriów oceny i wielu innych jeszcze drobiazgów.

Jestem już prawie gotowy do komunikatywnego wyjaśnienia czytelnikom – co się dzieje w polskiej kulturystyce i polskim fitness. Czy na pewno?

Po wspomnianym kwietniowym weekendzie, na mojej tablicy znów pojawiają się zdjęcia. Tym razem z medalami, nad obfitym jedzonkiem, z rodzinami, z ekipami, w podpisach podziękowania za wspieranie, dla trenerów, kibiców, sponsorów. Znów znajome twarze i mięśnie!

Zabieram się do pisania artykułu pod tytułem: „Kto jest Mistrzem Polski?” – banalny tytuł, ale liczę że treść będzie pasjonująca.

A tu nagle, jak nie p…e! Trafiam na plakat reklamujący… Kolejne Mistrzostwa Polski! 10 maja, w Żaganiu!

Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness Federacji NAC Polska!

W tym momencie – znów nie wiem, o co chodzi:-)

Ale, z całego serca życzę wszystkim uczestnikom każdych zawodów w fitness i kulturystyce – jak najlepszych osiągnięć międzynarodowych, wspaniałej walki i osobistego zadowolenia z wykonanej pracy!

jedenNa

Sporty sylwetkowe od lat są w Polsce popularne. To, że na skutek wielu czynników, zdają się być „podzielone” na trzy „formacje” nie ma już chyba znaczenia. Ważne jest to, że większość zawodników, trenerów, sędziów i organizatorów odnosi się do siebie z szacunkiem i sympatią. Ministerstwo Sportu i Turystyki nigdy nie nadążało za faktami i można tylko mieć nadzieję, że zniknie. A wtedy – poradzą sobie te struktury, które będą najlepiej przygotowane.

A co do zakazu, który wydał PZKFiTS „swoim” zawodnikom, jeśli chodzi o wspomniane na początku zawody „Futurebody”… Tak niestety już będzie i musi być. Wszystko, oczywiście, może się odbywać w miłej lub niemiłej atmosferze, ale prawie każda federacja, w prawie każdej dyscyplinie sportu przyjęła, że nie zezwala na start w „konkurencyjnych” zawodach.

Niedawno dowidziałem się, ża AIBA (International Boxing Association) zakazuje zawodnikom, trenerom, sędziom uczestniczyć w jakichkolwiek innych sportach walki. Na przykład być w narożniku zawodnika MMA.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij