Widmo Kiboli…

… czyli dwie rzeczywistości Legii, Ligii i polskiej piłki.

O komentarz w sprawie przerwanego meczu (02.03.2014 Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok) i dalszych konsekwencji poprosiliśmy Kazimierza Bednarza prawnika.

Drodzy Państwo! Nikt nie został ranny, nikomu nie trzeba było udzielać pomocy. Policja zatrzymała 38. osób, w tym kilka nieletnich. Trzem osobom postawiono zarzuty zakłócenia imprezy masowej.

To po jakiego c…a zatrzymano pozostałe 35 osób? Czy policja przeprosi tych 35 zatrzymanych, którym nie postawiono żadnych zarzutów? Ciekawe….

Każdego z zatrzymanej trójki sądzono w trybie przyśpieszonym. Dlaczego? Skąd taki pośpiech?

Każdego ukarano identycznym wyrokiem!

Osiem miesięcy ograniczenia wolności, polegające na nieodpłatnym obowiązku wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie oraz dwuletnie zakazy wstępu na imprezy masowe.

Po pierwsze: identyczny wyrok dla każdego świadczy o seryjnej robocie sądu! Seryjnej, na zamówienie i bezrefleksyjnej. Gdzie byli adwokaci? Jak można identycznie ocenić przebiegające równolegle w czasie i przestrzeni? To tak, jakby sędzia piłkarski za każdy faul dawał każdemu żółtą kartkę! Nakazanie, zmuszenie człowieka do pracy na bliżej nie określony cel społeczny – to powrót do niewolnictwa!

Władze Legii mogą się spodziewać najgorszego, łącznie z wnioskiem policji o zamknięcie stadionu na kilka meczów. Miasto Warszawa może się nawet posunąć do wymówienie dzierżawy stadionu!

Legia nałożyła już ponad 20 zakazów stadionowych!

Zwolnienie Derewicza to sprawa wręcz dramatyczna!

Dyrektor klubu do spraw bezpieczeństwa Dariusz Derewicz (były Naczelnik Wydziału ds. EURO 2012 i Bezpieczeństwa Imprez Masowych Departamentu Analiz i Nadzoru MSWiA) rozstał się z klubem.

Sprawa nie jest w tym, że pana Derewicza zwolniono! Sprawa jest w tym – kto i dlaczego przyjął na to stanowisko człowieka, który zgubił kluczyk do bramy? Oraz – dlaczego niedawny Naczelnik ds. bezpieczeństwa EURO 2013 – gubi kluczyk od furtki? Wiek już nie ten?  Alzheimer?

We wszystkich działaniach przed, podczas i po meczu widać rozkład państwa i jego struktur! Moim zdaniem nie ma żadnych szans na naprawę tej sytuacji. Żadne prowizoryczne działania nie zagwarantują spokoju podczas meczów. Zaostrzanie kar wobec klubów i kibiców – spowoduje eskalację przemocy!

Stosowanie wzorów angielskich, czy niemieckich też niczego nie zmieni!

Nasz drugi gość, socjolog Adam Brzegowski tak ocenia wydarzenia przy Łazienkowskiej:

Całą winę za zamieszanie ponoszą władze Ligii, klubów i PZPN. Oni, pod wpływem lub/i we współpracy z mediami i sponsorami uznali, że będą działać metodą faktów dokonanych. Wymyślili sobie kibicowanie rodzinne i czekali, aż każdy przyjdzie na mecz w krawacie, z żoną i matką pod rękę. Wymyślili sobie, że Kibole gdzieś się rozpłyną w powietrzu. Tak się nie stało! I tak się nie stanie.

Udostępnij!

Dodaj komentarz