To sprawa wagi superciężkiej! - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Nasze Igrzyska To sprawa wagi superciężkiej!

Sport „państwowy”, czy „prywatny”?

Chciałbym was zaprosić do rozmowy, a właściwie do szeregu rozmów, dyskusji, do całego cyklu działań, którego celem ma być refleksja nad polskim sportem. To, czy Ministra Mucha zakręci kolejny kran z kasą, dla kolejnego sportu, znów zapomni zamknąć dach, jest sprawą drugorzędną.

Obecna sytuacja w polskim sporcie jest dziwaczna, jest patologiczna i na pewno konieczne są zmiany.

Ale, tego chyba nikt nie zakwestionuje, wiele osób i firm – doskonale w tej sytuacji funkcjonuje. Temu też nikt nie zaprzeczy.

Jednocześnie – właśnie w tej sytuacji – wiele ważnych sportowych klubów i sekcji po prostu umiera lub już umarło.

Mamy to, co mamy. Mamy beneficjentów tej sytuacji i mamy jej ofiary.

Na jednym biegunie (beneficjenci) są na przykład osoby dające prywatne lekcje tenisa w luksusowych ośrodkach. Na drugim (ofiary) są trenerzy takich sportów, w których nie ma chętnych na płatne, prywatne zajęcia, ani z dziećmi, ani z dorosłymi.

To trzeba zmienić! – Wołają wszyscy głośno. Jedni żarliwie, drudzy fałszywie.

Jednak ta – konieczna – zmiana będzie się odbywać „w biegu”. To tak, jakby reperować silnik jadącego samochodu. Inaczej być nie może, nie da się „wyzerować” wszystkiego.

Dlatego właśnie konieczne jest określenie sytuacji „modelowej”, do której wspólnie, wszyscy będą dążyli, o której będą wiedzieli. Inaczej bowiem może się okazać, że za trzy lata będziemy mieli dobry model funkcjonowania sportu, ale…

Nie będzie już żadnego trenera czy instruktora! Oczywiście poza CrossFit:-)

Autor
Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij