Siedem dziewcząt z Albatrosa, tyś jedyna… - Kibole.pl - portal dla fanatyków i patriotów
KibolePLlogo
Home Nagłówek Siedem dziewcząt z Albatrosa, tyś jedyna…

dziś pozostał mi po tobie smutek, żal – koniec cytatu. Lata sześćdziesiąte. Pływała sobie po jeziorze Augustowskim „piękna fregata”. W stołówce pensjonatu „Albatros” pracowała piękna Beata. Armator fregaty zabierał ją na pokład, gdzie wspomniana kelnerka lub pomoc kuchenna „upajała go swoją miłością”.

Armator fregaty (podmiot liryczny) w swej pieśni, przyznaje się do dwóch przestępstw. Jednego – uwiedzenia nieletniej, (wszak Beata miała wtedy jeno 17 lat) dokonał sam i można sądzić, że wielokrotnie. Drugiego – zatrudniania osoby niepełnoletniej – był świadkiem.

Nie ma powodu robić z tego afery, oba przestępstwa uległy przedawnieniu.

Jestem jednak pewny, tego że podmiot liryczny i armator fregaty, w każdej chwili mógł wylegitymować się przed Ludową Milicją Wodną odpowiednimi dokumentami.

Były to:

Międzynarodowa Książeczka Żeglarska (ze zdjęciem), która dokumentowała w całości jego uprawnienia i praktykę, w tym odbyte rejsy i regaty.

Patent Żeglarski, świadczący o posiadaniu stopnia sternika jachtowego.

Inaczej nie mógłby zasiąść za sterem „fregaty” (na tę nazwę zasługiwał jacht co najmniej dwumasztowy o długości około 9 metrów), a tym bardziej trzymać na kolanach nieletnią Beatę.

Czy wnuki Beaty i Poety, które spotkałem ostatnio w Augustowie, mają patenty żeglarskie?

Czy posiadanie, zdobywanie, nadawanie – jakichkolwiek uprawnień żeglarskich ma sens?

Dziś (maj 2013) w Polsce te sprawy są bardzo skomplikowane. Ministerium Sportu przygotowało takie regulacje, że nie można się w nich połapać. Nie ma odpowiednich regulacji, żeby prowadzić egzaminy na stopnie żeglarskie.

Sprawa nie w tych drobnych, urzędniczych potknięciach. Sprawa jest zasadnicza, a każde częściowe rozwiązanie będzie protezą i prowizorką.

Kwestia uprawnień żeglarskich może być rozwiązana następująco:

Wariant pierwszy

Surowe przepisy (inne nie miałyby sensu) określające dokładnie:

Jakie osoby, firmy, struktury – mogą szkolić przyszłych żeglarzy;

Ile takie szkolenie ma trwać;

Kto (firmy, struktury) ma prawo prowadzić egzaminy;

Wtedy – kwestia szczegółów jest mało istotna. Można do śmierci dyskutować, czy najniższy stopień żeglarski ma dawać uprawnienia do prowadzenia jachtów, poniżej 8 czy 11, a może nawet tylko 4 metrów długości. Można też dyskutować o powierzchni ożaglowania, zanurzeniu i innych parametrach jednostki. Można się spierać o liczbę załogi, która może płynąć pod rozkazami sternika, żeglarza, o pływanie nocą i inne sprawy.

Można też zastosować wariant drugi

Wariant drugi może wyglądać tak: państwo nie ingeruje w nic, co związane z żeglowaniem.

Jestem w stanie przedstawić argumenty przemawiające za każdym z wariantów. Sam jednak przychylam się do wersji – „Zero Państwa w Żeglarstwie”.

„Pływać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej”, jak mówią słowa popularnej piosenki.

Jestem ciekawy waszych opinii i zapraszam do dyskusji.

Autor
Uprawiał wiele dyscyplin, od jazdy figurowej na lodzie w czasach przedszkolnych, przez hokej (Legia Warszawa), zapasy klasyczne (Legia Warszawa), do żeglarstwa (Baza Mrągowo). W 1990 zaczął wydawać własny miesięcznik „PAKER” o sportach sylwetkowych i siłowych. Następnie był redaktorem naczelnym w kilku miesięcznikach o podobnej tematyce. Od początków, czyli od 2002 roku, związany z polskim MMA. Pisał w walkach w klatkach, kiedy inni krytykowali to na potęgę. Autor kilku książek o historii polskiego sportu oraz o piłce nożnej.

Zostaw odpowiedź

GRZYBOBRANIA

Starcie Kibiców przed meczem!

Starcie Kibiców przed meczem! Kibice Dynamo vs Kibice Besiktas! Dynamo wygrał 6 do zera. Kibice z Ukrainy spalili flagę Turcji. Przed meczem była lekka bijatyka, podczas meczu...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij